ISIDORUS kultura i media
Dzisiaj jest wtorek, 16. lipca 2024    
Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel
Logowanie | RejestracjaNajnowsze:
Wydarzenia kulturalne
Rozgłośnie radiowe
Telewizja
Internet
Powrót Powrót
7. rocznica koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie Drukuj
środa, 30 kwietnia 2008, 12:00
Dodał: (Admin)
Wracamy pamięcią do 6 maja 2001 r., kiedy kard. Józef Glemp udekorował obraz Matki Bożej koronami papieskimi i powołał do istnienia diecezjalne Sanktuarium Rodzin, którego celem jest promocja małżeństwa oraz pomoc rodzinom pod przemożnym okiem Matki Bożej.

Matka Boża Parczewska
Matka Boża Parczewska

Kolejne znaczące wydarzenie, za które parafianie parczewscy dziękują w tym roku, to przeniesienie przed 40 laty obrazu Matki Bożej do głównego ołtarza - jego następstwem była decyzja bp. Ignacego Świrskiego o utworzeniu sanktuarium maryjnego. W 1989 r. Ojciec Święty Jan Paweł II nadał kościołowi w Parczewie tytuł bazyliki mniejszej. Kolejny powód do radości dał parafii bp Zbigniew Kiernikowski, tworząc przy bazylice kolegiatę i powołując kapitułę parczewską wraz z konfraternią, czyli stowarzyszeniem ludzi świeckich. Celem powołanych wspólnot jest troska o sanktuarium, pomoc w rozwijaniu kultu maryjnego i promocja wartości życia rodzinnego.


Zaproszenie

Ks. prałat kustosz Tadeusz Lewczuk wraz ze wspólnotą kapłańską posługującą przy bazylice zaprasza do odwiedzenia Sanktuarium. Warto zobaczyć imponującą bazylikę, wybudowaną w latach 1905­1913 w stylu neogotyckim, a konsekrowaną w 1919 r. przez bp. Henryka Przeździeckiego. W ołtarzu głównym złożono relikwie męczenników ­ św. Agnieszki i św. Konstantyna. W kościele przechowywane są także relikwie wielu innych świętych, m.in.: św. Antoniego i bł. Męczenników Podlaskich, jak również relikwie Krzyża Świętego. Piękno kościoła to zasługa całej parafii i duszpasterzy, a szczególnie śp. ks. infułata Mieczysława Marczuka, który doprowadził do nadania kościołowi tytułu bazyliki i poczynił przygotowania do koronacji obrazu (nie doczekał jej z powodu nagłej śmierci). Przy kościele powstaje staraniem całej parafii, a pod czujnym okiem ks. prałata Lewczuka, piękna droga krzyżowa, która stwarza okazję do refleksji i medytacji nad tajemnicą wielkiej miłości Boga do człowieka.

Gorąco zapraszamy do udziału w 2-dniowych jubileuszowych uroczystościach 7. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej. Dnia 10 maja odbędzie się także kolejna stacja kongresu eklezjologicznego, którego celem jest pogłębienie świadomości chrztu pod przewodnictwem Biskupa Siedleckiego. W niedzielę, 11 maja, będziemy modlili się za rodziny. Zostaną również odnowione przyrzeczenia małżeńskie jubilatów, którzy w tym roku obchodzą 25- i 50-lecie zawarcia sakramentu małżeństwa. Zapraszamy też narzeczonych z całej diecezji, by wspólnie modlić się o dobre rozeznanie swojej drogi życia.


Opracowano na podstawie artykułu "Sanktuarium na współczesne czasy"
z tygodnika "Echo Katolickie", autor: KS. JACEK SEREDAWięcej informacji o Sanktuarium
przeczytasz tutaj
Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.02728199