ISIDORUS kultura a média
Dnes je pondělí, 15. dubna 2024    
Přihlásit se | RegistraceNejnovější:
Kulturní události
Rozhlas
Televize
Internet
Zpět Zpět
Petr Kukal: Tajemství Panské zahrady Tiskni
čtvrtek, 22 května 2008, 12:38
Přidal: Jan Lipšanský (honajz)
Zajímavých knih pro děti s určitou vzdělávací tematikou není mnoho. Jako by se dnes autoři předháněli spíše v morbidnostech a bizarnostech, přičemž cílový čtenář, tedy děti, jsou až na posledním místě.


Proto příjemně překvapí právě tato útlá knížka, která na nějakých 80 stránkách předkládá prosté příběhy kluka ze základní školy, který neumí dělat velká ramena, který neříká vole vole i během nádechu a výdechu a který prostě má obyčejné klukovské problémy a netají se s nimi.

Martina hned v úvodní povídce poznáme jako citlivého chlapce, jenž má rád zákoutí zahrady brandýského zámku, zeleň a přírodu, avšak nedokáže se postavit starším chlapcům, co zde na něho číhají a šikanují ho – tu mu vezmou jídlo, jindy peníze, Martin je navíc musí uctivě zdravit a ponižovat se.

Až jednoho dne se dozví legendu o fextovi. Zde si dovolím malou odbočku – fext je staročeské slovo, pocházející z německého fest, a označující zvláštní druh plivníka, zmrzlíka či nezmara, který měl dvě kůže a tudíž byl prakticky nezranitelný. Tradovalo se, že je i nesmrtelný, protože díky tomu může vždy znovu vklouznout do svého těla. Samozřejmě o fextech vzniklo množství legend a v novodobé literatuře několik sci-fi povídek i románů, ale nikdy nebyl využit tak, jako v této knize.

Místní fext totiž již měl dost krve a násilí a nyní lidem pomáhá. Stačí ho latinsky zavolat uprostřed zahrady a přijde na pomoc. Bez efektů, bez fanfár, jako starší, shrbený muž, který přesto ví, kde přesně je potřeba nějaká podpora.

A tak nejenom, že pomůže Martinovi zbavit se strachu ze starších kluků, ale v dalších povídkách dodá sebevědomí spolužáku Petrovi, jemuž dělá problém skok přes kozu, umravní zlého řidiče autobusu, pomůže pejskovi zbavit se zlého pána, jenž psa špatně vychoval, pomůže vietnamské holčičce, z níž si mnozí našinci utahují...

Přitom jednotlivé příběhy nejsou podány nějak stroze mravokárně, bez varovně vztyčeného prstu, ale leckdy i s jemným, lehkým vtipem, někdy i nadhledem, schopností mírné mystiky u popisu fexta a jeho konání. Veškeré situace však nejsou přízračně tajuplné s nádechem sci-fi, vycházejí totiž z běžných situací, jež se dějí kolem nás dnes a denně, a o nichž přemýšlíme, dotýkají se nás a rádi bychom je napravili.

Vždyť kolikrát i my, dospělí, potkáme někoho, kdo se chová jako buran, kdo nezná zásady slušného chování a otravuje vzduch i lidi kolem sebe. A chtěli bychom to hned teď nějak vyřešit, nějakým způsobem toho dotyčného naučit etiketě a dát mu možnost podívat se na sebe očima druhých, aby se mohl nad sebou zamyslet.

Tato knížka tedy nabízí nejen onu možnost zamyslet se nad druhými, ale i nad sebou, přičemž postava fexta nemusí tak nutně znamenat postavičku z legend, ale třeba naše nepokřivené sebevědomí, naši schopnost sebereflexe, jež jsou potřeba tříbit již od mládí.

Jan Lipšanský
Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Váše názory: Přidejte svůj komentář Číst vše (0)
Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se.
Přihlásit se:
Jméno: Heslo: Přihlásit se trvale!   
   Zaregistrujte se
K tomuto tématu nejsou žádné příspěvky. Váš může být první.

Rychlá navigace:

Doporučujeme:

Provozovatel:

© 2002-2015 Křesťanský Portál Svatého Isidora
Patrona Internetu a Internautů, ISSN 1803-1285
Vydavatel:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Šéfredaktor:
Tomasz Adam Kaniewski
Zástupce pro českou sekci:
Jakub Sowinski
Adresa redakce:
Redakce Isidorus.Net,
ul. Šafránice 555,
547 01 Náchod;
Bankovní spojení:
Poštovní spořitelna
221929497 / 0300
Projekt a zpracování:


Česká verze Wersja polska

0.02215909