ISIDORUS zprávy
Dnes je neděle, 14. července 2024    
Přihlásit se | RegistraceNejnovější:
Z domova
Ze světa
Z Vatikánu
Z episkopátu
Z diecéze
Z farnosti
Věda
Zpět Zpět
Bratři z Taizé „mají spolky s ďáblem“ a Luminita je psychicky nemocná Tiskni
pátek, 19 srpna 2005, 23:32
Přidal: Jakub Sowiński (Jakub)
Vracíme se k případu vraždy fra Rogera a jeho vražedkyně Luminity Solcanové, šestatřicetileté Rumunky, která v úterý zavraždila 90letého bratra Rogera z Taizé. Světové agentury vydaly nová fakta o jejím životě i o tragédii, kterou spáchala.

Luminitá Solcanová
Luminitá Solcanová
Solcanová byla ve čtvrtek vyslechnuta burgundským prokurátorem, Jean-Louis Costou. Mimo jiné se podařilo dát dohromady příběh jejího pobytu v Taizé. Do vesnice přijela dva dny před uskutečněním vraždy - v neděli 14. srpna. Přestože nebyla ohlášena jako účastnice setkání mladých, bratři ji přijali a ubytovali v prázdném domě. Luminita žádala o rozmluvu s převorem, aby ho - jak tvrdí - varovala před „franko-zednářským spiknutím“. Následně to však popřela.

Dne 15. srpna v blízkém Cluny zakoupila nůž, který si následujícího dne večer vzala s sebou do kostela na večerní modlitby. Zpočátku se nemohla k bratru Rogerovi dostat kvůli zástupu, a tak chtěla na sebe upoutat jeho pozornost. Proto k němu přiběhla a položila mu nůž na krk, na šíji, aby ji musel poslouchat. Tvrdí, že neměla v úmyslu ho zabít. Snažila se vysvětlit, že bratr Roger se napíchl na nůž, když otáčel hlavu.

Prokurátor považuje její vysvětlení za nepřesvědčivá. Pátrání specialistů, kteří prohlíželi rány, jež zasadila převorovi Společenství, odporují její verzi. Prokuratura obvinila Luminitu Solcanovou z plánované vraždy. Již dnes je ale zřejmé, že případ a soud budou složité, protože, podle lékařské zprávy, dívka trpí „paranormálními viděními“. Její matka Elena (která byla přesvědčena, že její dcera jede do Taizé modlit se za zdárný průběh její operace), potvrdila novinářům, že Luminita trpí schizofrenií. Skutečnost, že se léčila na psychiatrii, potvrdil také kněz Cornel Cada. Potvrzují to také dokumenty psychiatrického oddělení nemocnice v Jasse (severovýchodní Rumunsko), odkud pochází. Tyto okolnosti uvedly i rumunské noviny Gandul, které rovněž tvrdí, že Luminita o vraždě užb dlouho mluvila. Prý ji otcové z Taizé pronásledují a mají spolky s ďáblem.

„Znám ji od dvou let“, říká Oana, 21letá obyvatelka Jassy, která náhodou také pobývala v tu samou dobu v Taizé. „Vypadala jako by byla mimo, tak smutný měla výraz. Na setkání, organizovaná Společenstvím ve městě, chodila pravidelně.“ Jean-Louis Coste tvrdí, že její stav není natolik vážný, aby si ve chvíli činu neuvědomovala, co dělá. Její výpovědi dávají smysl. Stejně tak paranoidní chování, které se u ní projevuje, neumenšuje její odpovědnost, jen ji zmenšuje,“ vysvětlil prokurátor.

Je zřejmé, že vražedkyně vrazila nůž bratru Rogerovi do šíje, což způsobilo, že rychle ztratil vědomí. Znamená to, že neumíral v bolestech. Není však známo, kolikrát vrazila Luminita do bratra Rogera nůž. Podle různých informací to bylo dvakrát až čtyřikrát.

Ještě není jasné, kdy Luminita Solcanuová stane před soudem, ani jaký bude výrok poroty. Sama sobě musí odpovědět, zda se cítí vinna tragédií, k níž došlo. Před soudem stanou také její rodiče, kteří - ačkoliv věděli o psychické nemoci své dcery - jí dovolili, aby bez jakéhokoliv doprovodu odejela do Francie.
Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Váše názory: Přidejte svůj komentář Číst vše (0)
Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se.
Přihlásit se:
Jméno: Heslo: Přihlásit se trvale!   
   Zaregistrujte se
K tomuto tématu nejsou žádné příspěvky. Váš může být první.

Rychlá navigace:

Doporučujeme:

Provozovatel:

© 2002-2015 Křesťanský Portál Svatého Isidora
Patrona Internetu a Internautů, ISSN 1803-1285
Vydavatel:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Šéfredaktor:
Tomasz Adam Kaniewski
Zástupce pro českou sekci:
Jakub Sowinski
Adresa redakce:
Redakce Isidorus.Net,
ul. Šafránice 555,
547 01 Náchod;
Bankovní spojení:
Poštovní spořitelna
221929497 / 0300
Projekt a zpracování:


Česká verze Wersja polska

0.03354382