ISIDORUS wiadomości
Dzisiaj jest wtorek, 5. listopada 2024    
Logowanie | Rejestracja







Najnowsze:
Z kraju
Ze świata
Z Watykanu
Z episkopatu
Z diecezji
Z parafii
Nauka
Powrót Powrót
Licheń: Historia Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej w formie komiksu dla dzieci Drukuj
piątek, 25 kwietnia 2008, 17:30
Dodał: (Admin)
Zamiast obszernej publikacji - historia opowiedziana za pomocą obrazków i krótkich zdań „w dymkach”. Księża Marianie z Sanktuarium w Licheniu wydali właśnie komiks dla dzieci pt. „Historia Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej”.
Jest to pierwszy komiks o Sanktuarium. Rozpoczyna go scena bitwy pod Lipskiem w 1813 roku, w której brał udział Tomasz Kłossowski - kowal, któremu - według podań - objawiła się Matka Boska, a kończy przeniesienie Cudownego Obrazu z grąblińskiego lasu do Lichenia w 1852 roku.




Kustosz Sanktuarium ks. Wiktor Gumienny mówi, że wykorzystując tę formę publikacji Księża Marianie chcą przybliżyć historię Cudownego Obrazu i - tym samym Sanktuarium - najmłodszym pielgrzymom. -„Wiedza zgromadzona w książkach czy innych wydawnictwach jest przyswajalna dla dorosłych. Dla dzieci może być zbyt trudna, zbyt niezrozumiała. Kiedy rozpocząłem pracę w Licheniu w latach 90. zauważyłem, że dużą popularnością wśród najmłodszych cieszy się wydana w tamtych czasach kolorowanka o Sanktuarium. Wspólnie ze współpracownikami wymyśliliśmy, że komiks na pewno zainteresuje najmłodszych, sprowokuje do czytania i spowoduje, że Licheń nie będzie dla nich miejscem anonimowym” - tłumaczył kustosz.

Ks. Gumienny, który akceptował ostateczną wersję komiksu przed oddaniem do druku przyznał, że wielką trudnością było przedstawienie najważniejszych momentów z przeszłości Sanktuarium na 44 stronach. -„Trzeba było wyselekcjonować najważniejsze wydarzenia, ująć je w prostych słowach. To dlatego praca nad publikacją trwała około roku” - tłumaczył.
Bazylika licheńska
Bazylika licheńska
fot. T.A.Kaniewski

Autorami komiksu są koninianie, obecnie pracujący w Poznaniu, Szymon Adamus (student dziennikarstwa) i Marcin Kępski (rysownik, ilustrator, architekt). Adamus przygotował scenariusz i teksty, Kępski - grafikę. -„Nasz wizje były różne, dlatego konfrontowaliśmy pomysły na bieżąco, po kolei omawialiśmy każdą stronę. Eliminowaliśmy błędy na wersji biało-czarnej przed naniesieniem koloru” - tłumaczył Szymon Adamus. Przyznał, że trudniej jest rysować komiks w oparciu o wersję historyczną niż tworzyć go od samego początku. -„Tu historia jest znana, spisana. My musieliśmy wnieść w nią trochę świeżości zamiast opowiadać krok po kroku już spisane fakty. Wiedzieliśmy też, że komiks jest adresowany dla dzieci, dlatego przemyciliśmy w nim dziecięce postaci” - dodał.

W pracy nad tekstem autorzy komiksu opierali się na pisanych dokumentach źródłowych, projektując grafikę korzystali ze starych zdjęć okolic Konina, Lichenia. -„Chcieliśmy wiernie odtworzyć ówczesne budownictwo, roślinność. Komiks rozpoczyna scena batalistyczna, sięgnęliśmy więc po informacje, jak wyglądało ówczesne wojsko” - opowiadał Marcin Kępski. Dodał, że dużo czasu zajęło mu stworzenie postaci Maryi Licheńskiej. -„Poprawki trwały praktycznie do zamknięcia projektu. Postać Maryi - głównej bohaterki - jest tu najważniejsza. Nie mogła być zbyt dziewczęca, ani zbyt kobieca, a przy tym musiała być naturalna, ale i zjawiskowa, bo przecież nie była to istota ziemska. Mając na uwadze adresatów - dzieci, musiałem w komiksie użyć prostszej kreski i żywych kolorów” - tłumaczył Kępski.

Komiks powstawał na papierze, Marcin Kępski rysował go tradycyjnie tuszem i stalówką, a kolory nanosił w komputerze.

”Historia Cudownego Obrazu...” została wydana w nakładzie 5 tysięcy egzemplarzy. Komiks będzie rozdawany dzieciom pierwszokomunijnym, które od lat w maju i w czerwcu licznie odwiedzają licheńskie Sanktuarium, po Mszy św. o godz. 10.00.

Publikacja ma zakończenie otwarte, zamykają ją wydarzenia z 1852 roku, dlatego Księża Marianie zachęcają dzieci i młodzież do lat 18. - nawet całe klasy, aby narysowali ciąg dalszy komiksu. Prace znajdą się na wystawie w licheńskiej bazylice, a najlepsze projekty będą nagrodzone.



źródło: www.lichen.pl




Informacje o Sanktuarium MB Licheńskiej:

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w Licheniu Starym
Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.04010605