ISIDORUS wiadomości
Dzisiaj jest sobota, 18. maja 2024    
Logowanie | RejestracjaNajnowsze:
Z kraju
Ze świata
Z Watykanu
Z episkopatu
Z diecezji
Z parafii
Nauka
Powrót Powrót
Czechy/Praga: Liturgia pogrzebowa b. prezydenta Czechosłowacji i Republiki Czeskiej Vaclava Havla Drukuj
piątek, 23 grudnia 2011, 14:15
Dodał: Tomasz Adam Kaniewski (Kalasancjusz)
W dniu dzisiejszym w samo południe na praskich Hradczanach w katedrze śś. Wita, Wacława i Wojciecha miała miejsce liturgia pogrzebowa byłego Prezydenta Czech - Vaclava Havla. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił abp. Dominik Duka - prymas Czech i Moraw. Na początku liturgii były nuncjusz apostolski w Republice Czeskiej, abp. Giovanni Coppa odczytał list Ojca Świętego Benedykta XVI zaadresowany do rąk prezydenta Vaclava Klausa.

"Ze smutkiem dowiedziałem się o śmierci byłego prezydenta Vaclava Havla. W tej chwili żałoby narodowej pragnę wyrazić szczere kondolencje. Łączę się z tymi, którzy zebrali się w katedrze świętego Wita, podczas uroczystej ceremonii pogrzebowej, powierzając duszę zmarłego nieskończonemu miłosierdziu Ojca Niebieskiego.

Pamiętam, jak Pan Havel odważnie bronił praw człowieka w czasach, był wielkim wizjonerem i twórcą demokratycznego państwa. Dziękujmy Bogu za wolność, którą teraz ludzie w Czechach mogą się cieszyć. Jako wyraz duchowej siły i pociechy z całego serca udzielam apostolskiego błogosławieństwa wszystkim, którzy się smucą, w nadziei na zmartwychwstanie do nowego życia ".W homilii abp Dominik Duka przypomniał, że 22 lata temu, Vaclav Havel przyszedł do praskiej katedry, aby podziękować Bogu za wybór na prezydenta. Odśpiewano wówczas Te Deum Dworzaka. Dzisiaj w tym samym miejscu, przy dźwiękach Requiem Antonina Dworzaka, miał miejsce jego państwowy pogrzeb. Arcybiskup dziękował śp. Vaclavovi Havlovi za wspólny czas, szczególnie za chwile z więzienia, kiedy pod pozorem gry w szachy z Havlem Duka mógł odprawiać Msze. Dziękował za słowa, które Havel mu posłał, nie mogąc już uczestniczyć w uroczystościach rocznicy Aksamitnej Rewolucji: „Święta Agnieszko, dziękujemy Ci za to, że Twoja ręka nas chroniła. Prosimy, miej ją wyciągniętą w pogotowiu, bo możliwe, że jeszcze będziemy jej potrzebować”. Ordynariusz praski wyraził łączność z tymi wszystkimi, którzy w ciągu tego tygodnia wyrażali smutek, ale także wdzięczność śp. Vaclavowi Havlovi. Na koniec Eucharystii w kilku słowach wspominali i dziękowali Vaclavovi Havlovi m.in. Vaclav Klaus - Prezydent republiki Czeskiej czy przybywająca wraz z Billem i Hilary Clintonami - Madeleine Albright.

Vaclav Klaus powiedział, że odszedł człowiek, który był symbolem dla Czechów, nie tylko jako prezydent, ale również jako poeta i artysta. Prezydent Czech powiedział, że mimo jego śmierci dziedzictwo Havla ma charakter uniwersalny i ponadczasowy. Zaznaczył, że wartości, które reprezentował są warte pamięci i poświęcenia się dla nich.

Była amerykańska sekretarz stanu, Madeleine Albright, oddając hołd Vaclavovi Havlowi, powiedziała, że dał on nowe życie Czechom. Albright podkreśliła, że były prezydent Czech niósł światło do najciemniejszych miejsc. Jako więzień polityczny konfrontował współwięźniów z prawdą i piętnował kolaborację, a jako mąż stanu stał się znany na całym świecie. Nigdy jednak nie był z siebie zadowolony i nie traktował swej pracy jako zakończonej.

Madeleine Albright, z pochodzenia Czeszka, podkreśliła, że Havel uważał, iż człowiek musi dbać i wzmaczniać swoją świadomość. - Mało kto był bardziej czeski, niż Vaclav Havel, a jego dowcip i głębokość jego myśli promieniowała na wszystkich - powiedziała Albright.

Mszą w katedrze zakończył się pogrzeb państwowy Vaclava Havla. Po południu miało miejsce pożegnanie z najbliższą rodziną. Pochówek odbędzie się na Cmentarzu Vinohradzkim dopiero po Bożym Narodzeniu.
Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.03226089