ISIDORUS poutní místa
Dnes je sobota, 27. července 2024    
Přihlásit se | Registrace







Nejnovější:
Polska
Czechy
Słowacja
Europa
Świat
Zpět Zpět
Poutní místo Rokole u Nového Města nad Metují Tiskni
středa, 9 dubna 2008, 0:14
Přidal: (Admin)
Duchovní centrum schönstattského hnutí v České republice v Rokoli.

Oltář z hlavního kostela v Rokoli
Oltář z hlavního kostela v Rokoli
Podle legendy zabloudilo ve zdejších hlubokých lesích (rokli) děvčátko. Ve velké tísni se obrátilo o pomoc k Panně Marii. Ta se dívce zjevila a vyvedla ji za ruku z lesa ven. V místě zjevení vytryskl pramen a vznikla tu studánka, jejíž voda, podle druhé legendy, uzdravila slepého synka lesníka. Zbožní ctitelé Matky Boží zavěsili nejprve na strom u studánky mariánský obrázek a později zde vystavěli dřevěnou kapli, která byla v roce 1859 nahrazena kaplí zděnou.
obraz Panny Marie Rokolské od malíře Klemense

Klašter schoenstattských sester
Klašter schoenstattských sester
O rok později sem byl zavěšen obraz P .Marie s Ježíškem od malíře Klemense známý pod titulem Panna Maria Rokolská. Podle něho zhotovil novoměstský sochař Marek sochu Panny Marie do kostela, který dal v roce 1930 postavit továrník Přibyl na svém pozemku. Tento kostel byl posvěcen v roce 1945. Vedle kostela stojí dřevěná stavba "Loreta", kde můžeme vidět obrazy sedm bolestí Panny Marie v podání lidového umělce. Protože se poutníci rádi modlí křížovou cestu, byla postavena na protějším zalesněném svahu již v roce 1874.
Kostel s loretou (po levé straně - pohled zezadu)

Oltář v kapli
Oltář v kapli
autor
V srpnu 1939 našla svůj duchovní domov v této kapličce skupina mladých českých bohoslovců a kněží, kteří poznali schonstattské hnutí a jeho zakladatele P. Kentenicha. S nadcházející válkou nemohli již putovat do Schönstattu, proto hledali způsob, jak přenést tuto mariánskou spiritualitu do Čech. Našli zapomenutou rokolskou kapličku, která po letech vypadala jako skladiště "zbožného harampádí" a v ní, podobně jako P. Kentenich a jeho svěřenci v Schönstattě, uzavřeli 11. 8. 1939 úmluvu lásky s Pannou Marií. Slova "Nic bez tebe, nic bez nás" vyjadřují stěžejní myšlenku této úmluvy.
Socha Panny Marie Rokolské z kostela

Oltář v další kapli
Oltář v další kapli
autor
Od té doby se stala Rokole kolébkou a centrem schönstattského hnutí u nás. V této malé kapličce, která postupně měnila svou tvář až do dnešní podoby, se darovalo svou osobní úmluvou lásky k Panně Marii mnoho dalších. Nabídli Matce Boží své práce, modlitby a oběti, sebe sama, aby Maria z tohoto místa bohatě rozdílela milosti, přitahovala mladistvá srdce a vychovávala je ve svaté všedního dne. Hnutí, jehož cílem je nábožensko-mravní obnova světa zapustilo v Rokoli hluboko kořeny.

[1207693403_rokole5.jpgleft|Kaple u pramene| |]Postupně se rozvíjely jednotlivé složky schönstattské rodiny. V roce 1941 odešla do Německa první česká dívka, která se rozhodla stát sestrou - členkou sekulárního institutu Schönstattských sester Mariiných, v roce 1944 ji následovala další a po válce prožívalo ve Švýcarsku svůj noviciát sedm děvčat z Čech. Přišel "vítězný únor 1948". Protože sestry neuvažovaly o emigraci a věděly, že je - jak řekl jejich zakladatel - "jejich místo u národa, zvláště, když trpí", vrátily se domů a začaly působit v jižních Čechách. Po likvidaci řádů přešly do civilu a musely opustit Českobudějovickou diecézi.

Kostelík
Kostelík
autor
Odešly většinou do továren a dělnických zaměstnání. Část se dostala do blízkosti Rokole. Sestry bydlely v malé chaloupce na Novém Hrádku a tajně se staraly o rokolskou kapličku. Po policejním zátahu v roce 1957 se jich 7 dostalo do vězení. Společnost sester ale pracovala dál. V období pražského jara se začalo uvažovat o stavbě domku v Rokoli. Jeho stavba byla i přes nepřízeň dalších poměrů dokončena v rocel974. Tento"domeček" se stal domovem nejen pro sestry, ale i pro ostatní členy schönstattské rodiny.
Současnost
Pohled do nové kaple - kopie Schönstattské kapličky

Po pádu totality se splnila touha celé schönstattské rodiny u nás. V Rokoli byla postavena a 19.7.1997 posvěcena první originální svatyňka v Čechách - kopie původní kapličky v Schönstattě. Je to 143 schönstattská kaplička na světě a nese ideál - poslání Betléma. Tři roky na to byl dobudován vjejí blízkosti provinční dům, kde v současné době žije asi 22 sester, většinou už starších a nemocných.
Provinční dům sester Přes mnohé aktivity, které se tu konají (exercicie, duchovní obnovy, tábory, různá setkání schönstattské rodiny), zůstává Rokole místem ticha, pokoje, modlitby a adorace.
Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger

Rychlá navigace:

Doporučujeme:

Provozovatel:

© 2002-2015 Křesťanský Portál Svatého Isidora
Patrona Internetu a Internautů, ISSN 1803-1285
Vydavatel:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Šéfredaktor:
Tomasz Adam Kaniewski
Zástupce pro českou sekci:
Jakub Sowinski
Adresa redakce:
Redakce Isidorus.Net,
ul. Šafránice 555,
547 01 Náchod;
Bankovní spojení:
Poštovní spořitelna
221929497 / 0300
Projekt a zpracování:


Česká verze Wersja polska

0.14457511