ISIDORUS
ŚWIĘTO ŚWIĘTEJ RODZINY: JEZUSA, MARYI I JÓZEFA Drukuj
sobota, 27 grudnia 2008, 18:00
Dodał: (Admin)
Jezus nie był synem samotnej matki. Narodził się w rodzinie Maryi i Józefa, poślubionych sobie małżonków. Ewangelia nazywa ich rodzicami Jezusa, chociaż tylko Maryja była Jego rodzoną matką. Józef zaś był opiekunem, jednak troszczył się o Świętą Rodzinę po ojcowsku i sama Maryja nazywała go ojcem: Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie (Łk 2, 48).

Ewangelia w wymownym skrócie przedstawia życie Jezusa w Jego rodzinie. Czterdzieści dni po narodzeniu, rodzice przynieśli Go do Jerozolimy, aby przedstawić Go Panu. Gdy wszystko wypełnili, jak nakazywało prawo żydowskie, wrócili do swego miasta Nazaret, gdzie Jezus rósł, nabierał mocy, napełniał się mądrością. To było miasto Jego lat dziecięcych i Jego młodości. Kochał je, toteż gdy rozpoczął publiczną działalność, wrócił do Nazaretu, gdzie się wychował (Łk 4, 16). Przez Świętą Rodzinę Bóg objawia, czym dla człowieka jest jego własna rodzina. Jest miejscem, gdzie się rodzimy, gdzie znajdujemy warunki do prawidłowego rozwoju, gdzie dojrzewamy w swoim człowieczeństwie. Jest tym miejscem na ziemi, gdzie człowiek czuje się u siebie, dokąd chętnie wraca, zwłaszcza gdy ludzie i praca napełnią go udręką, gdy porani go życie, gdy obowiązki przygniotą swoim ciężarem. W rodzinie każdy kształtuje siebie nie tyle dzięki wiedzy i umiejętnościom rodziców, ile poprzez klimat miłości, ciepła, bliskości i poczucia bezpieczeństwa.

bp Stanisław Napierała

„Jego ojciec i Matka dziwili się temu, co o Nim mówiono”. (Łk 2, 33)"Dzień Pański" publikujemy dzięki uprzejmości Ojców Paulistów i Wydawnictwa "Edycja Świętego Pawła".
Warto zobaczyć: Biuletyn "Dzień Pański" - informacje Wydawnictwo Edycja Świętego Pawła - informacje www.liturgia.pl