ISIDORUS
Patron internetu a uživatelů počítačů Drukuj
wtorek, 25 marca 2008, 0:00
Dodał: (Admin)
Španělští informatici z Observační služby internetu v Barceloně, inspirováni údaji a doporučeními Papežské rady pro sdělovací prostředky, uznali sv. Isidora za patrona internetu a uživatelů počítačů. Svatý Isidor, který žil v 7. století, údajně napsal první encyklopedii, v níž pod názvem Etymologiae shrnul poznatky z medicíny, matematiky, historie a teologie.
Patronát potvrdil během jedné pouti do Španělska také papež Jan Pavel II. A kult sv. Isidora jako patrona internetu se popularizuje zejména i v Polsku. Vatikán vstoupil poprvé do kyberprostoru v roce 1996, kdy vznikla jeho oficiální webová stránka www.vatican.va, na níž jsou zveřejňovány dokumenty církve a papežovy projevy. Server je provozován na třech počítačích pojmenovaných podle archandělů - Rafael, Michael a Gabriel.
Jan Pavel II.
Jan Pavel II.
Komunikace patří k podstatě církve
Jan Pavel II. často cestoval do vzdálených zemi, aby biskupům osobně předal své poselství. Zdravotní stav ho vsak donutil zvolit jiné řešení, a tak jednaosmdesátiletý představitel Katolické Církve se rozhodl zůstat ve Vatikánu. Proto 22.11.2001 r. vůbec poprvé využil k zaslání svého oficiálního dokumentu Internet. Toho dne do Tichomoří zaslal omluvu za násilí, které napáchali misionáři na tamních obyvatelích. 22. ledna 2001 Česká biskupská konference (ČBK) ve spolupráci s Nadací Konráda Adenauera uspořádala v Praze speciální studijní den na téma "Církev a moderní informační technologie". Biskupové se v diskuzi věnovali především možnostem, které dnes církvi poskytuje internet. V roce 2002 papež Jan Pavel II. vyzývá pracovníky církve, aby intenzivně využívali internet. Na adresu celosvětové elektronické komunikační sítě papež řekl, že internet vytváří jedinečné možnosti k podpoře nové evangelizace.
Svatý Isidore ze Sevilly, patrone Internetu a Internautů, oroduj za nás!