ISIDORUS
TVP1 - 4.05. - Czy grozi nam głód? Drukuj
czwartek, 1 maja 2008, 22:00
Dodał: (Admin)
Przed głodem, który może dotknąć 100 mln ludzi przestrzega agencja informacyjna Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Z raportu opracowanego przez Fides wynika, że tylko w ubiegłym roku na zbrojenia wydano ponad 1,2 bln dolarów. Kilka procent tej kwoty mogłoby uratować przed śmiercią głodową 8 mln ludzi rocznie.
Problem głodu w Afryce
Problem głodu w Afryce
Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Chiny, Japonia, Niemcy, Rosja, Włochy i Indie – to kraje produkujące najwięcej broni. W latach 1997-2006 kwota wydawana przez światowe mocarstwa na zbrojenia wzrosła o 37 proc. Szwedzki Instytut na rzecz Rozbrojenia SIPRI przypomina, że rynek napędzają także zamówienia składane przez kraje ubogie, które na co dzień obcują z wojnami i nędzą. Tymczasem zaledwie 57 mld dolarów zainwestowanych w opiekę medyczną mogłoby uratować przed pewną śmiercią 8 mln ludzi. Natomiast 135 mld dolarów pozwoliłoby na zrealizowanie Milenijnych Celów Rozwoju ONZ. Kwoty te w porównaniu z wydatkami na zbrojenia wydają się groszami, jednak nie mobilizuje to bogatych państw do przekazywania większych sum na pomoc dla najuboższych krajów świata. Fabrizio Battistelli z włoskiego Archiwum Rozbrojenia wskazuje, że takie działania są nieopłacalne z punktu widzenia zysku. „Wspieranie ubogich słabo się opłaca, ponieważ – jak zauważa Battistelli – nie są oni w stanie zrewanżować się swym dobroczyńcom pieniędzmi czy też bogactwami naturalnymi”.
Inny świat
Inny świat
Raport Fides przypomina, że zabija nie tylko broń, ale także brak pożywienia i konkretnej pomocy. Odnosząc się do światowego kryzysu żywnościowego, agencja przewiduje, że coraz droższa ropa spowoduje dalszy wzrost cen zbóż. W ubiegłym roku ceny wzrosły o 37 proc., w najbliższych miesiącach, jeśli nie stawi się czoła m.in. spekulacji cenowej, podskoczą o 56 proc. Oznaczać to będzie głód dla kolejnych 100 mln ludzi.

"Między ziemią a niebem" Emisja godz. 11.55, 4 maja 2008 r źródło: TVP.PL

Jeśli możesz - pomóż nam! Przeczytaj jak to uczynić