ISIDORUS
Dlaczego warto jeść ryby? Drukuj
środa, 20 sierpnia 2014, 14:48
Dodał: (Admin)
Ryby są cennym źródłem aminokwasów i białka dla naszego organizmu. Niskokaloryczne i lekkostrawne - jednak zbyt rzadko znajdują się na naszych talerzach. Czas to zmienić.

Regularne jedzenie ryb pozytywnie wpływa na pracę całego organizmu, a w szczególności poprawia aktywność serca. Zawierają one niezbędne kwasy tłuszczowe omega-3. „Idealnie byłoby spożywać dania z ryb przynajmniej 2 razy w tygodniu” - mówi serwisowi infoWire.pl Ewelina Bartniak z firmy Sante.

Warto sięgać po dorsza, który jest bogaty w jod. Halibut, makrela, łosoś czy pstrąg są źródłem witaminy A wpływającej na wzrok. Z kolei węgorz czy śledź uzupełnią niedobory witaminy D. Najwięcej wartości odżywczych dostarczą nam świeże ryby przyrządzone na grillu, duszone lub pieczone - przy użyciu niewielkiej ilości tłuszczu. Kupując rybę sprawdź skąd pochodzi. Są miejsca, w których warunki hodowlane pozostawiają wiele do życzenia - podkreśla Ewelina Bartniak. Zamiast świeżych ryb prosto z kutra, możemy dostać mrożonki, które przeleżały w zamrażarce nawet kilka miesięcy. W smażalni warto dopytać też o rodzaj oleju i jak często jest wymieniany.