ISIDORUS
JUBILEUSZOWA - XX edycja Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży Drukuj
sobota, 29 marca 2008, 16:29
Dodał: Tomasz Adam Kaniewski (Kalasancjusz)
Finały XX Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży odbędą się w dniach od 5 do 13 lipca 2008 r., na warszawskich obiektach SGGW i AWF. Parafiada uznana została za największe europejskie spotkanie o charakterze sportowo-kulturalno-religijnym.
Logo XXej Jubileuszowej Parafiady
Logo XXej Jubileuszowej Parafiady
Stowarzyszenie Parafiada im.św.Józefa Kalasancjusza
Parafiada jest autorskim programem Zakonu Pijarów stworzonym w roku 1988 na bazie starożytnej greckiej triady stadion-teatr-świątynia i doświadczeń zdobytych w 400-letniej tradycji szkoły kalasantyńskiej. Patronem Parafiady jest św. Józef Kalasancjusz, założyciel pierwszych bezpłatnych szkół oraz Zakonu Pijarów. Każdego roku gromadzi ona młodych ludzi z wielu zakątków świata: Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Łotwy, Holandii, Belgii, Francji, Rosji, Mołdawii, Niemiec, Słowacji, Węgier, Czech, Włoch, Norwegii, USA, Kenii. Jej uczestnikami są mieszkańcy wiosek, miasteczek i wielkich aglomeracji miejskich.
Pomysłodawca Parafiady o. J. Joniec
Pomysłodawca Parafiady o. J. Joniec
Stowarzyszenie Parafiada im.św.Józefa Kalasancjusza
Pomysłodawcą zorganizowania Parafiady jest o. Józef Joniec SP. Parafiada jest autentycznym i rzeczywistym wprowadzeniem w życie ideałów pojednania, otwartości, solidarności, szlachetnej rywalizacji, ducha pracy , twórczości oraz nadziei. Jest okazją i szansą do odnajdywania prawdziwej tożsamości przez dzieci, młodzież i ich wychowawców. Jest polem , na którym chrześcijański wychowawca może wcielać w życie miłość dzięki kulturze, świadczeniu o Bogu, towarzyszeniu wychowankowi w jego początkowym odcinku drogi życiowej, będąc przewodnikiem w życiowym pielgrzymowaniu do celu ostatecznego, jakim jest życie wieczne. Parafiada to nie tylko sport, lecz również spotkanie nowych ludzi, zwiedzanie Warszawy, program kulturalny, liturgia. Dziewczęta bardziej cenią możliwość poznania nowych ludzi, a chłopcy bardziej zajęcia sportowe. Dnia 9 października 2004 r., podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie, po raz piąty wręczono prestiżowe nagrody przyznawane przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. W kategorii ”Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza” nagrodą uhonorowano Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza