ISIDORUS
Częstochowa: Nowy przeor klasztoru na Jasnej Górze Drukuj
niedziela, 30 marca 2008, 15:53
Dodał: Tomasz Adam Kaniewski (Kalasancjusz)
Generał Zakonu Paulinów o. Izydor Matuszewski 29 marca mianował nowym przeorem Jasnej Góry 46-letniego o. Romana Majewskiego, dotychczasowego dyrektora Radia Jasna Góra. Oficjalne objęcie posługi nastąpi 23 kwietnia.
Jasnogórski obraz
Jasnogórski obraz
O. Roman Majewski w pełnieniu funkcji przeora zastąpi o. Bogdana Waliczka, który pełnił tę funkcję przez ostatnie 3 lata. Jasnogórscy przeorowie mianowani są od 1382 r., a więc od początków powstania częstochowskiego klasztoru. Pierwszym z nich był o. Grzegorz Primipillus z Węgier, a obecnie desygnowany będzie już 129. przeorem Jasnej Góry. "Tu właśnie dotykamy istoty tego miejsca. Kto się modli przed Obrazem Tej, której imieninowa uroczystość się zbliża, zostaje ogarnięty obecnością Boga i oddając cześć Maryi, wielbi Jego samego. Po to tu idziemy. I dlatego też z takim żalem stąd wielu odchodzi. Chcemy być ogarnięci obecnością Boga. Chcemy wpatrywać się w Jasnogórską Ikonę, bo chcemy czuć na sobie wzrok Matki Bożej. Wpatrując się w Nią wchodzimy w świat kontemplacji i fascynacji tym, co Ona nam ukazuje, co Ona nam przybliża, czemu Ona sama służy. Przybliża nam Maryja świat niewidzialny, świat budowany według Ducha, Boży świat, a za tym światem każdy człowiek tęskni”
/fragment homilii wygłoszonej na Jasnej Górze dnia 21.08.2005 r przez o. Romana Majewskiego/
*** *** *** *** *** Kto to jest przeor ? Przeor (z łac. prior "pierwszy") w niektórych zakonach (np. augustianów, dominikanów, karmelitów, paulinów) to przełożony prowincji, w innych zakonach (np. u benedyktynów) jest to przełożony klasztoru. *** *** *** *** ***