ISIDORUS
81. urodziny Papieża Benedykta XVI Drukuj
wtorek, 15 kwietnia 2008, 18:30
Dodał: Tomasz Adam Kaniewski (Kalasancjusz)
W środę Ojciec Święty Benedykt XVI obchodzi swoje 81 urodziny. W tym roku dzień urodzin spędzi w Stanach Zjednoczonych. Pamiętajmy w tym dniu o modlitwie w intencji Papieża, o Jego zdrowie i Boże błogosławieństwo, oraz siły w pełnieniu służby ludziom jako Następca św. Piotra.

Joseph Alois Ratzinger urodził się w tradycyjnej rodzinie bawarskiej. Jego ojciec był oficerem policji. Jego praca wymagała częstego przemieszczania się, więc Ratzinger wychowywał się żyjąc praktycznie na walizkach. Swoje młodzieńcze lata spędził w Traunstein. W ostatnich latach II wojny światowej został powołany do pomocniczej służby przeciwlotniczej. W latach 1946 - 1951 studiował filozofię i teologię na Uniwersytecie w Monachium oraz w wyższej szkole w Freising. Wtedy też zdecydował się na wstąpienie do stanu duchownego. W 1953 roku otrzymał doktorat z teologii. Cztery lata później został wykładowcą teologii dogmatycznej i fundamentalnej w Freising, w 1959 roku na uniwersytecie w Bonn, w 1963 roku w Münster, a w 1966 roku w Tubinga. Od 1969 roku był profesorem teologii dogmatycznej i historii dogmatu na Uniwersytecie w Regensburg.
Joseph Ratzinger w młodości
Joseph Ratzinger w młodości
Już w 1962 roku stał się dobrze znany, kiedy w wieku 35 lat został doradcą arcybiskupa Kolonii, Kardynała Josepha Fringsa, na Soborze Watykańskim II. Pośród jego licznych publikacji, Wprowadzenie w chrześcijaństwo zasługuje na szczególną uwagę. Jest to zbiór wykładów uniwersyteckich na temat apostolskiego wyznania wiary, wydany w 1968 roku. W marcu 1977 roku Paweł VI wybrał go na arcybiskupa Monachium i Freising. Cztery lata później został nominowany przez Jana Pawła II na prefekta Kongregacji Nauki Wiary, Przewodniczącego Komisji Biblijnej oraz Międzynarodowej Komisji Teologicznej.
Jako kardynał
Jako kardynał
W 1998 roku wybrano go na wicedziekana Kolegium Kardynalskiego, a w 2002 roku został jego dziekanem. Przewodniczył również pracom nad Katechizmem Kościoła Katolickiego. Po sześciu latach pracy (1986-1992) zaprezentował Nowy Katechizm Janowi Pawłowi II. 19 kwietnia 2005 roku Kardynał Ratzinger został wybrany na Biskupa Rzymu i przybrał imię Benedykta XVI.
Dom rodziny Ratzingerów
Dom rodziny Ratzingerów
Marktl-Niemcy