ISIDORUS
Chrześcijańska sieć komórkowa w Polsce? Drukuj
wtorek, 10 czerwca 2008, 9:40
Dodał: Tomasz Adam Kaniewski (Kalasancjusz)
Czy powstanie w Polsce pierwsza chrześcijańska sieć telefonii komórkowej? Tak. O tym przedsięwzięciu poinformował szef projektu kościelnego operatora komórkowego ks. Maciej Chibowski. Nowa sieć komórkowa ma być dostępna już we wrześniu.

Nowy operator sieci będzie tzw. operatorem wirtualnym, czyli nieposiadającym własnej infrastruktury telekomunikacyjnej. Sieć będzie działać tylko na kartach prepaidowych przy wykorzystaniu infrastruktury Orange. Doładować konto będzie można przez bankomat jak również przez telefon stacjonarny (kwota doładowania zostanie doliczona do rachunku). Ks. Chibowski powiedział, że projekt kościelnej telefonii komórkowej przygotowywany jest od ponad roku przez zespół warszawskich duchownych, powołany przez Radę Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu pod przewodnictwem abp. Sławoja Leszka Głódzia. Wyjaśnił przy tym, że sieć ta nie ma nic wspólnego z siecią komórkową, nad którą pracował zamknięty niedawno Instytut ks. prałata Henryka Jankowskiego, jak to podawały niektóre media. Nad stworzeniem chrześcijańskiej sieci komórkowej prace rozpoczęto dużo wcześniej niż w fundacji ks. Henryka Jankowskiego. Uruchomienie kościelnej sieci komórkowej związane jest z wypełnieniem testamentu Jana Pawła II, który "zobowiązał Kościół do tego, aby wykorzystać w dziele ewangelizacji najnowsze środki komunikacji społecznej". Jeżeli dzisiaj bardzo popularnym środkiem komunikacji społecznej, dynamicznie rozwijającym się jest telefonia komórkowa, to "nie może być tak, że Kościół tej rzeczywistości nie podejmie". Rada Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu podjęła się realizacji tego testamentu i stara się takie technologie, jak sieć telefonii komórkowej wdrożyć do dzieła ewangelizacji.

Jak powiedział ks. Maciej Chibowski, zespół przygotowujący ten projekt zrobił rozeznanie rynku telefonii komórkowej i jak się okazuje bardzo wielu użytkowników telefonii komórkowej jest "bardzo zainteresowanych, aby otrzymywać wiadomości katolickie". Dodał, że takie próby podejmowane były przez samych operatorów sieci telefonii komórkowej, którzy zwracali się w tej sprawie do Kościoła. Rada Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu sama zadbała o to, by Kościół sam decydował o informacjach katolickich, jakie będą przekazywane za pomocą telefonii komórkowej, które są w zasięgu oddziaływania Kościoła. Chodzi o to, by treści katolickie przekazywane za pomocą sieci telefonii komórkowej były nadzorowane przez Kościół i aby one były dziełem nowej ewangelizacji Jana Pawła II przez media. Szef projektu poinformował, że użytkownicy nowej chrześcijańskiej sieci telefonii komórkowej będą dostawać drogą sms-wą m.in.: Słowo Boże na każdy dzień, księgę imion świętych patronów, cytaty z Pisma Świętego, modlitwę brewiarzową dla kapłanów, a także dla zakonów i ludzi świeckich. Na podstawie badań rynku w chwili obecnej około 400 tys. użytkowników telefonii komórkowej jest zainteresowanych otrzymywaniem takiego abonamentu. Z chrześcijańskich sieci komórkowych korzystają już obywatele Filipin i Włoch. Polska ma być kolejnym krajem z tego typu siecią.

na podstawie informacji prasowych przygotował: TAK


Z Wikipedii: Prepaid (ang. pre- - przed, paid - opłacony), sprzedaż przedpłacona, sprzedaż określonych towarów lub usług na zasadach przedpłaty. Określenie prepaid jest najczęściej używane jako nazwa jednej z ofert sieci telefonii komórkowej, polegającej na zakupieniu przez klienta określonej liczby jednostek taryfowych. Opłata jest wnoszona z góry, natomiast wykorzystanie nabytych jednostek jest możliwe przez czas określony przez operatora.

źródło: wikipedia.pl


******* Co myślisz o nowym projekcie? Czy Twoim zdaniem będzie cieszył się w Polsce popularnością? Napisz nam swoją opinię! *******