ISIDORUS
Uwaga! Droższe przesyłki pocztowe! Drukuj
wtorek, 1 lipca 2008, 10:15
Dodał: Tomasz Adam Kaniewski (Kalasancjusz)
W dniu dzisiejszym Poczta Polska wprowadza nowe ceny za usługi pocztowe realizowane na terenie kraju. Wzrosły m.in. ceny listów zwykłych o 10 groszy – do 1,45 zł. To pierwsza podwyżka tej grupy usług od półtora roku. Ceny w obrocie zagranicznym nie zmienią się.

Jak informuje na stronach internetowych Poczty Polskiej rzecznik Zbigniew Baranowski, zmiany wynikają z kilku powodów, jednym z nich, choć nie najważniejszym są rosnące koszty pracy. Musieliśmy zdecydować się na poprawę wynagrodzeń naszych pracowników by być bardziej konkurencyjnym na rynku pracy – zwłaszcza w dużych aglomeracjach – podkreśla rzecznik. Jednak według niego, w ostatnich miesiącach w Poczcie Polskiej zwiększyły się także inne koszty stałe. Bez uwzględniania podwyżki dla pracowników, ich wzrost przekroczy w tym roku średnio 6 proc. - Wzrost cen jest zauważalny na całym rynku – zaznacza Zbigniew Baranowski. – Poczta także zamawia usługi i produkty w innych firmach i też zmaga się z rosnącymi kosztami (droższe ceny energii, paliw itd.) – dodaje. Wzrost cen od lipca 2008 roku obejmie przede wszystkim opłaty za przesyłki reklamowe, niektóre przesyłki listowe i paczki pocztowe. Natomiast bez zmian pozostaną opłaty za usługi komplementarne, w tym opłaty za traktowanie przesyłki listowej jako poleconej, potwierdzenie odbioru przesyłki rejestrowanej lub przekazu pocztowego, traktowanie przesyłki jako przesyłki z zadeklarowana wartością. Przypomnijmy, że Poczta Polska jako jedyna w Europie, wprowadziła w styczniu br. opłaty za listy i paczki pocztowe uzależnione od wielkości (tzw. gabarytu) opakowania. Ponadto jest również jedynym urzędem pocztowym na kontynencie, a możliwe, że i w świecie, który pobiera opłaty dodatkowe za zwrot nieodebranej przesyłki. Przed kilkunastoma dniami byliśmy świadkami jednego z większych strajków urzędów pocztowych w Polsce w ostatnich latach. Wiele przesyłek wysłanych w tym czasie trafiło do adresatów z kilkunasto- a często nawet kilkutygodniowym opóźnieniem. Innym niedociągnięciem Poczty polskiej jest oszukiwanie klienta. Ma to miejsce np. w urzędach pocztowych w okręgu wałbrzyskim, gdzie przesyłki priorytetowe nadane do godz. 15:00 (czyli zgodnie z przepisami Poczty Polskiej) często są odprawiane dopiero następnego dnia. Dlaczego tak się dzieje? Samochód odbierający listy i paczki priorytetowe odjeżdża z nimi nawet kilka minut po godzinie 14:00. W urzędach pocztowych powstały okienka "Banku Pocztowego". Najczęściej okienko to powstało poprzez likwidację okienka pocztowego. Ponadto w urzędach pocztowych sprzedawane są nasiona, leki, poduszki, kołdry, koce, poszewki, bajki dla dzieci itp. Czyżby brakowało sklepów i Poczta Polska litując się nad obywatelami miast i wiosek wprowadziła sprzedaż "niezbędnego" asortymentu? Zamiast podwyższania standardów pocztowych podwyższa standardy handlowe - czy oby na dobre to im wyszło?

Przy okazji warto również zwrócić uwagę na system śledzenia przesyłek kurierskich "Pocztex". Po nadaniu przesyłki w urzędzie pocztowym niestety nie odnajdziemy jej w systemie śledzenia, a wręcz zostaniemy poinformowani o tym, że takiej przesyłki nie ma. Możemy śledzić przesyłkę przez tydzień, dwa, nawet miesiąc czy dwa miesiące a często i dłużej. Niestety w systemie co najwyżej znajdziemy wpis informujący o odesłaniu przesyłki kurierskiej. Na reklamacje przesłane za pomocą formularza kontaktowego na stronie usługi "Pocztex" nikt nie odpowiada. Informacja telefoniczna, o ile w ogóle się tam dodzwonimy (nie ma możliwości dodzwonienia się z komórki i z zagranicy) często nie wie co się dzieje z przesyłką (nawet jeśli już dawno została doręczona do adresata). Jak długo Poczta Polska będzie traktować niepoważnie swoich klientów? Czy zmieni się coś w najbliższym czasie? A może warto zastanowić się już dziś nad przejściem do innego operatora pocztowego, który oferuje przesyłki często nawet o 75% tańsze? Jak długo będziemy oszukiwani przez Urzędy Pocztowe? Jak długo będą wykorzystywani pracownicy urzędów i listonosze do pracy w często nieludzkich warunkach? Te i wiele innych nasuwających się przy tej okazji pytań zapewne pozostaną jeszcze przez długi czas bez odpowiedzi.

Masz miłe lub niemiłe wspomnienia związane z Pocztą Polską? Podziel się nimi z Internautami! Zapraszamy do dodawania komentarzy pod artykułem.