ISIDORUS
Świdnica: Jan Paweł II patronem Świdnicy? Drukuj
środa, 16 lipca 2008, 11:00
Dodał: (Admin)
Świdnica będzie zabiegała o patrona miasta. Większość świdnickich radnych poparła deklarację w sprawie woli ustanowienia Ojca Świętego Jana Pawła II Patronem Miasta.
Katedra świdnicka
Katedra świdnicka
18 maja, dzień urodzin wielkiego Papieża Polaka, byłby Świętem Patrona Miasta. To na razie deklaracja, a nie rozstrzygnięcie, bowiem ostateczne decyzje zapadają w Stolicy Apostolskiej. Może się to stać dopiero po ogłoszeniu Jana Pawła II błogosławionym, bądź świętym. Dlaczego Świdnica stara się o takiego patrona? – Oprócz wpływu osobistego Jana Pawła II, który każdy odczuwał i odczuwa na swój sposób, to właśnie Ojciec Święty miał realny wpływ na historię naszego miasta – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. Od lat w Świdnicy organizowane są jedne z największych Dni Papieskich. Mieszkańcy uczestniczą w koncertach, wystawach i dyskusjach z przyjaciółmi wielkiego Papieża Polaka – Jana Pawła II, ale nie poprzestają na tym. Rzesze młodych ludzi angażują się w przygotowania i opracowują autorskie programy: spektakle, czy też koncerty.

Jan Paweł II, jako papież Kościoła Rzymskokatolickiego ustanowił Diecezję Świdnicką, wraz ze stolicą w Świdnicy. Na terenie diecezji powstała „Caritas”. Jej dzieła charytatywne to m. in. jadłodajnia dla ubogich oraz pomoc pielęgniarska dla chorych i cierpiących. Działają również nowe katolickie szkoły prowadzone przez „Caritas”. W Wyższym Seminarium Duchownym kształcą się przyszli księża, a w Świdnickiej Sekcji Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu świeccy studiują teologię. Te przykłady pokazują, że świdniczanie potrafią z nauki naszego Ojca Świętego czerpać to, co najlepsze i wcielać ją w życie. W Świdnicy w duchu dialogu współdziałają także różne Kościoły. A właśnie osoba Jana Pawła II łączyła i była najlepszym przykładem działań w duchu ekumenizmu.

źródło: www.um.swidnica.pl