ISIDORUS
Czechy: Hradec Kralove ma Plac Jana Pawła II Drukuj
czwartek, 28 kwietnia 2005, 20:00
Dodał: Tomasz Adam Kaniewski (Kalasancjusz)
Plac dziekański (Děkanské náměstí) w historycznym centrum Hradce Králové został od dziś nazwany Placem Jana Pawła II (náměstí Jana Pavla II.). Inicjatorem zmiany nazwy był hradecki biskup Dominik Duka.
"Zmiana nazwy placu jest wyrażeniem czci dla człowieka, który dla poprzedniego i obecnego tysiąclecia bardzo dużo znaczył" - powiedział prezydent miasta Otakar Divíšek. Jan Paweł II darzył dużą sympatią miasto dzięki przyjaźni z hradeckim biskupem Karlem Otčenáškem. Miasto odwiedził w 1997 roku. Nadaniu nazwy sprzeciwiali się członkowie Kościoła Husyckiego. Twierdzili, że historia miasta jest bardziej złączona z husytami niż z katolikami. *** *** *** *** ***
Hradec Kralove
Hradec Kralove
Hradec Kralove - miasto w północno - wschodnich Czechach, u zbiegu rzek Orlicy i Łaby, liczy 105 tys. mieszkańców, jest szóstym co do wielkości miastem Republiki Czeskiej i metropolią Wschodnich Czech. Miasto szczyci się długą i bogatą historią. Ufortyfikowany gród znajdował się w tym miejscu jeszcze przed powstaniem państwa czeskiego w X wieku. Dzięki rozwojowi ekonomicznemu i architektonicznemu na pocz. XX w. miasto zyskało miano "Salonu Republiki''. Na Placu Jana Pawła II jest katedra p.w. Ducha Świętego - jedyna pod takim wezwaniem w Europie.