ISIDORUS
VI. rocznica śmierci Sługi Bożego Jana Pawła II Drukuj
piątek, 1 kwietnia 2011, 23:00
Dodał: Tomasz Adam Kaniewski (Kalasancjusz)
2 kwietnia 2005 r., w dniu śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II, o godz. 7.30 rano Papież zaczął tracić przytomność, a późnym porankiem przyjął jeszcze watykańskiego sekretarza stanu kardynała Angelo Sodano. Później tego dnia doszło do gwałtownego wzrostu temperatury. Ok. godz. 15.30 bardzo słabym głosem papież powiedział: 'Pozwólcie mi iść do domu Ojca'. O godz. 19.00 wszedł w stan śpiączki, a monitor wykazał postępujący zanik funkcji życiowych. Osobisty papieski lekarz Renato Buzzonetti stwierdził śmierć Jana Pawła II o godz. 21.37, ale elektrokardiogram wyłączono dopiero po 20 minutach od tej chwili.

Dla większości 93,8 proc. Polaków papież Jan Paweł II jest ważnym autorytetem moralnym. 79,6 proc. respondentów zalicza siebie do ludzi, którzy kierują się w życiu wskazaniami papieża Polaka – wynika z sondażu TNS OBOP, przeprowadzonego na zlecenie Centrum Myśli Jana Pawła II. „Myślę, że odszedł od nas papież, który zostawił wielki skarb dla kraju i dla całego świata, jakim jest Jego nauczanie. Jan Paweł II zawarł swe nauczanie na 85 tysiącach stron homilii, pism, dokumentów. W ostatnich godzinach życia Jan Paweł II swoje myśli skierował ku młodzieży, którą tak ukochał. Gdy dowiedział się, że młodzi przyszli na plac świętego Piotra, by modlić się za Niego i Go pożegnać, Papież wyszeptał: dziękuję im, że przyszli do mnie na ten plac”.

kard. Zenon Grocholewski, prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego

„Jego Świątobliwość Jan Paweł II był osobą zdeterminowaną i głęboko uduchowioną, którą darzyłem wielkim szacunkiem i podziwem. Jego doświadczenie dotyczące Polski, wcześniej państwa komunistycznego, i moje własne kłopoty z komunistami, dały nam wspólną płaszczyznę. (...) Papież podobnie jak ja czuł, że jako ludzie potrzebujemy nie tylko rozwoju materialnego, ale także duchowości. Rozwój materialny zapewnia nam komfort fizyczny, ale posiadamy także jedyną w swoim rodzaju inteligencję i umysł, których w pełni nie zaspokoją dobra materialne. Zarówno publicznie jak i prywatnie, Papież zawsze podkreślał wagę duchowych wartości, wspólnie niepokoiliśmy się, że młodsze pokolenie traci nimi zainteresowanie“.

Dalajlama

„Każdy pontyfikat wyciska osobiste piętno. Jan Paweł II był przejawem wielkiej mądrości i darów Bożych, którymi służył ludowi, Kościołowi i światu. (...) Był człowiekiem wiernym Bogu i ludziom. (...) Jednoczył ludzi wszystkich religii, pokazał, że Bóg łączy, a nie dzieli. (...) Teraz Kościół będzie zdawać egzamin, który pokaże, czy potrafi z tego dobrze skorzystać. Ma bowiem obecnie wielkie zadanie, by z tych ziaren rzuconych przez Ojca Świętego zebrać owoce, do czego potrzebna jest także łaska Boża."

ks. abp Józef Michalik, przewodniczący Episkopatu Polski