ISIDORUS
Czechy: Program wizyty Papieża Benedykta XVI Drukuj
piątek, 3 lipca 2009, 18:00
Dodał: Tomasz Adam Kaniewski (Kalasancjusz)
Dzisiaj, 3.07.2009 r. w południe, w Watykanie ogłoszono oficjalny program wizyty Ojca Świętego, podczas której odwiedzi w dniach 26 - 28.09.2009 r. Republikę Czeską. Program przedstawili biskupi podczas konferencji episkopatu na Velehradzie.
Benedykt XVI
Benedykt XVI
Przylot Ojca Świętego jest zaplanowany na sobotę 26. września przed południem. Następnie w Grodzie Praskim (Hradczany) spotka się z politycznymi przedstawicielami Czech i będzie uczestniczył w uroczystych Nieszporach w katedrze śś. Wacława, Wita i Wojciecha wraz z osobami duchownymi i przedstawicielami rodzin zakonnych. Następnego dnia w niedzielę 27. września, Ojciec Święty odwiedzi morawską metropolię - Brno. Rano odprawi na lotnisku mszę świętą, po której ponownie powróci do Pragi, gdzie spotka się z reprezentantami szkół wyższych. W ostatni dzień pobytu Ojca Świętego w Czechach przypada święto św. Wacława - pierwszego świętego czeskiego i Patrona Czech. Benedykt XVI miałby podczas Pielgrzymki Narodowej z okazji święta św. Wacława odprawić mszę świętą oraz spotkać się z młodzieżą. Benedykt XVI jest drugim Papieżem w historii, który odwiedzi Republikę Czeską podczas swojego pontyfikatu. Papież Jan Paweł II odwiedził Czechy trzy razy: w 1990, 1995 i 1997 roku. Benedykt XVI oficjalnie odwiedził Czechy jeszcze jako kardynał J. Ratzinger, wówczas wygłosił przemówienie w kościele seminaryjnym w Pradze pt. "Aby Bóg był wszystkim we wszystkim: o wierze chrześcijańskiej w życie wieczne". Wizyta Benedykta XVI w Czechach będzie Jego 13. podróżą apostolską. W tym roku Ojciec Święty odwiedził Ziemię Świętą. W Europie odwiedził tylko Niemcy, Polskę, Hiszpanię, Austrię i Francję.

Program wizyty Ojca Świętego Benedykta XVI w Republice Czeskiej w dniach 26-28.09.2009 r.

Sobota, 26.9.2009 PRAHA 11:30: Ceremonia powitalna na lotnisku Ruzynie w Pradze, przemówienie Ojca Świętego
Praga
Praga
Widok na katedrę i Hradczany
12:30: Wizyta w sanktuarium Maryi Panny Zwycięskiej - Praskim Jezulatku (Dzieciątka Jezus), pozdrowienia Ojca Świętego 16:30: Wizyta u prezydenta w Pałacu prezydenckim na Hradczanach 17:00: Spotkanie z politykami i korpusem dyplomatycznym w Sali Hiszpańskiej w zamku na Hradczanach; przemówienie Ojca Świętego 18:00: Nieszpory z kapłanami, zakonnikami, seminarzystami i przedstawicielami organizacji kościelnych w katedrze śś. Wita, Wacława i Wojciecha; przemówienie Ojca Świętego Niedziela, 27.9.2009 BRNO 9:20: Przylot na lotnisko w Brnie-Tuřanech 10:00: Msza święta na lotnisku; homilia Ojca Świętego Po mszy: Anioł Pański; przemówienie Ojca Świętego 12:45: Odlot do Pragi PRAHA 17:15: Spotkanie z przedstawicielami Rady ekumenicznej Kościołów w Republice Czeskiej w Pałacu Arcybiskupim; przemówienie Ojca Świętego 18:00: Spotkanie z przedstawicielami szkół wyższych w sali Władysławowskiej na Hradczanach; przemówienie Ojca Świętego Poniedziałek, 28.9.2009 STARÁ BOLESLAV 8:50: Wizyta w bazylice św. Wacława 9:45: Msza święta z okazji narodowego święta św. Wacława; homilia Ojca Świętego Po mszy św.: Przesłanie Ojca Świętego do młodzieży PRAHA 13:15: Obiad z biskupami w pałacu arcybiskupim 16:45: Pożegnanie z Nuncjaturą Apostolską 17:15: Zakończenie wizyty na lotnisku w Pradze-Ruzyni; przemówienie Ojca Świętego 17:45: Odlot do Rzymu

przekład: Tomasz A. Kaniewski źródło: Konferencja Episkopatu Republiki Czeskiej