ISIDORUS
Szczecin - miasto nieznane? Drukuj
sobota, 8 sierpnia 2009, 23:06
Dodał: Tomasz Adam Kaniewski (Kalasancjusz)
Szczecin to jedno z większych miast w Polsce wysunięte najdalej na zachód. Zaledwie 80 km dzieli Szczecin od morza. Jednak zanim rozpoczniesz swój wypoczynek w jednym z kurortów nadmorskich, zatrzymaj się by poznać to szczególne miasto. Szczecin jest jednym z najstarszych i największych miast w Polsce - zajmuje trzecie miejsce pod względem powierzchni i siódme pod względem liczby ludności.
Bazylika archikatedralna
Bazylika archikatedralna
p.w. św. Jakuba
Miasto jest ośrodkiem turystycznym z dużą liczbą zabytków, lecz nie tylko warto zwracać na nie uwagę, ale również na liczne centra kulturalne – teatry, muzea i ośrodki kultury. Jest też ośrodkiem religijnym - metropolią szczecińsko-kamieńską, która posiada m.in. Wydział Teologiczny Uniwersytetu Poznańskiego, Sanktuarium Maryjne na osiedlu Słonecznym i dominantę miasta Bazylikę archikatedralną pw. św. Jakuba (tytuł Bazyliki mniejszej nosi od 1983 r.). Pod względem architektonicznym wzniesiona w XIV i w XV stuleciu świątynia należy do dzieł gotyku ceglanego charakterystycznego dla krajów nadbałtyckich kierunku w architekturze gotyckiej. 15 czerwca 2008 r. uroczyście poświęcone zostały nowe organy. Mają one 66 głosów i składają się z 4743 piszczałek (o wysokości od 11 milimetrów do 10 m), w tym 183 rezonatory trąbki hiszpańskiej. Cały instrument o wysokości 10 m waży 36 ton. Warto również zwrócić uwagę na zrekonstruowaną wieżę katedry, dzięki której katedra mierzy 110,18 m i jest drugim pod względem wysokości budynkiem w Szczecinie oraz drugą co do wysokości świątynią w Polsce (po bazylice w Licheniu – 141,5 m). Inne kościoły, na które należy zwrócić uwagę noszą wezwania: św. Jana Ewangelisty, św. Piotra i św. Pawła oraz św. Jana Chrzciciela. Dużą wartość historyczną mają także niewielkie kościoły, o średniowiecznym rodowodzie, położone w peryferyjnych osiedlach miasta: na Stołczynie, Krzekowie czy Pomorzanach.
Wały Chrobrego
Wały Chrobrego
Szczecin
Szczecin stanowił siedzibę książęcą, dzięki czemu w mieście powstał Zamek Książąt Pomorskich. Początki dzisiejszego zamku sięgają 1346 roku, kiedy Barnim III, łamiąc przywileje szczecińskiego patrycjatu rozpoczął wznoszenie na wzgórzu zamkowym tzw. kamiennego domu. Obok kamiennego domu stanęła kaplica św. Ottona oraz tzw. duży dom z wieżą więzienną. W 1428 w mieście wybuchł bunt wywołany przez biedotę i rzemieślników. W zamian za stłumienie buntu książę Kazimierz V otrzymał od Rady Miejskiej znaczną sumę na rozbudowę i umocnienie kamiennego dworu. Wybudowano wówczas utrzymane w stylu późnogotyckim skrzydło południowe. W 1944 zamek został poważnie zniszczony podczas nalotów. W 1946 rozpoczęto zabezpieczanie ruin zamku, odkrywając wówczas m.in. kryptę książęcą. W 1948 na dziedzińcu zamku rozpoczęły się prace archeologiczne. W latach 1958−1980 zamek został odbudowany. Przywrócono mu XVI-wieczny, renesansowy wygląd. Obecnie na zamku mają siedzibę Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oraz Opera na Zamku w Szczecinie. Ponadto w zamku są: sala koncertowa (Sala Bogusława), sale wystawowe, kino "Zamek", teatr "Krypta", sala ślubów Urzędu Stanu Cywilnego, dwie restauracje i małe muzeum. Na Zamku odbywa się większość szczecińskich wystaw tymczasowych, a na dziedzińcu imprezy kulturalne oraz koncerty. O przeszłości miasta świadczą również pozostałości umocnień miejskich, jak Baszta Siedmiu Płaszczy lub bogato zdobione Brama Portowa i Brama Królewska.

Zapraszamy do Szczecina!

Zachęcamy do oglądnięcia poniższego filmu informacyjnego:

Polecamy: Kamera umieszczona na iglicy Katedry św. Jakuba - nr 1 Kamera umieszczona na iglicy Katedry św. Jakuba - nr 2
Jak możesz nam pomóc?
Możesz wpłacić dowolną kwotę jednorazowo lub co miesiąc
bezpośrednio na konto Portalu Świętego Izydora.
Wystarczy kliknąć w poniższy banner.Bóg zapłać za okazaną nam pomoc!