Prezydent pośmiertnie odznaczył abpa Józefa Życińskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski sobota, 19 lutego 2011, 13:00 Dodał: (Admin) Wszyscy czujemy, że odszedł od nas przedwcześnie - powiedział prezydent. - Był bardzo ważnym uczestnikiem polskiego życia publicznego. Jako myśliciel był pięknym dowodem na to, że rozum i wiara mogą iść wspólnie, a nie przeciw sobie. Był człowiekiem dialogu. Przekraczał bariery. Był wzorem otwartości na ludzi patrzących inaczej. Walczył z nienawiścią i pogardą wobec drugiego człowieka. Potrafił nazywać po imieniu rzeczy trudne, potrafił przeciwstawić się podłości. Pochylał się nad problemami zwykłych ludzi. Był głosem Kościoła słyszącego człowieka. Jego brak będziemy odczuwać bardzo boleśnie. Polska żegna dziś jednego ze swoich wielkich synów - mówił prezydent Bronisław Komorowski.
| Abp Józef Życiński | - Żegnamy dobrego pasterza, który kochał ludzi, kochał Kościół. Zależało mu na zbawieniu wszystkich. Pozostaje wdzięczność Bogu za ten niezwykły dar dla Kościoła, Polski i świata - wspominał życie abp Życińskiego kard. Nycz w kazaniu podczas uroczystej mszy pogrzebowej. Kazanie zakończył przytaczając ostatni wiersz ks. Jana Twardowskiego, którego abp Życiński bardzo cenił, napisany w szpitalu w Warszawie przy ul. Banacha 18 stycznia 2006 r.: "Zamiast śmierci racz z uśmiechem przyjąć Panie pod twe stopy życie moje jak różaniec".
Władysław Bartoszewski odczytał list premiera Donalda Tuska. "Żegnamy dzisiaj z głębokim żalem księdza arcybiskupa Józefa Życińskiego. Dla wielu z nas jego postać pozostanie symbolem odważnego myślenia o Polsce, o świecie, o chrześcijaństwie. Arcybiskup Życiński nie bał się współczesnego świata, choć jak mało kto miał świadomość zagrożeń które niosą nasze czasy. Umiał być odważny tą odmianą odwagi, która czerpie z doświadczenia wiary ale nie wyrzeka się szacunku dla rozumu. Pozostaje po nim wiele pustych miejsc. Na stolicy biskupiej w Lublinie, i w | Order Odrodzenia Polski | Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w watykańskiej kongregacji ds. wychowania katolickiego, na wielu seminariach i konferencjach naukowych, w komisji wspólnej rządu i episkopatu Polski, w radzie Fundacji Auschwitz - Birkenau a nawet w Rosyjskiej Akademii Nauki Przyrodniczych. Zapamiętamy arcybiskupa Józefa Życińskiego jako ważnego świadka i uczestnika polskiej historii ostatnich dziesięcioleci". - napisał premier.
Po zakończeniu Mszy św. ciało zostało pochowane w krypcie w Archikatedrze Lubelskiej. |