ISIDORUS
Włochy: Zmarła założycielka Ruchu Focolari Drukuj
piątek, 14 marca 2008, 6:30
Dodał: Tomasz Adam Kaniewski (Kalasancjusz)
Chiara Lubich (88 l.) założycielka Ruchu Focolari skupionego na duchowości ewangelicznej - duchowości jedności, dzisiaj w nocy w swoim mieszkaniu w Rocca di Papa zakończyła swoje "ziemskie pielgrzymowanie". Uważana była za najbardziej wpływową kobietę w Kościele katolickim. Ojciec Święty Jan Paweł II nazwał Chiarę Lubich "zwiastunką jedności i miłosierdzia wśród wielu braci i sióstr we wszystkich zakątkach świata".
Chiara Lubich z Ojcem Świętym
Chiara Lubich z Ojcem Świętym
Chiara Lubich otrzymała wiele różnych nagród od kościołów: prawosławnego, anglikańskiego, luterańskiego, od przedstawicieli różnych religii oraz organizacji kulturalnych i międzynarodowym. Założony przez Nią Ruch "Focolari" został zaaprobowany przez Stolicę Apostolską w 1962 r, a wraz z dalszym rozwojem, w 1990. Chiara Lubich o początkach Ruchu Focolari: Pewnego dnia, aby uniknąć niebezpieczeństwa wojny, schroniłyśmy się do piwnicy i tam, przy świetle świecy, otwieramy Ewangelię. Otwieramy na tej uroczystej stronicy Ewangelii, na modlitwie Jezusa przed śmiercią: "Ojcze, aby wszyscy stanowili jedno". Mamy wrażenie, że ją rozumiemy, nawet jeśli jest trudna; odnosimy jednak wrażenie, że narodziłyśmy się właśnie dla tych słów; dla jedności, aby móc zrealizować ją w świecie.
Zawsze uśmiechnięta Chiara Lubich
Zawsze uśmiechnięta Chiara Lubich
I właśnie to Nowe Przykazanie, którym starałyśmy się żyć pomiędzy nami, realizowało jedność. A jedność przynosi nadzwyczajną, wyjątkową i boską rzeczywistość, przynosi samego Jezusa: "Gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje (to znaczy w Jego miłości), tam jestem pośród nich". Gdzie jest jedność, tam jest Jezus.
Przy okazji wizyty w Polsce w czerwcu 1996 r. Chiara Lubich oficjalnie zainaugurowała w Trzciance działalność Mariapoli Fiore (fiore, wł. - kwiat) - stałego miasteczka fokolarinów, z własną strukturą ekonomiczną, dydaktyczną i kulturalną. W 2000 r. była gościem Konferencji Episkopatu Polski, a w 2003 r. Zjazdu Gnieźnieńskiego. Nadano jej 13 doktoratów honoris causa, m.in. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w 1996 r. Obecnie z ruchem Focolari związanych jest na świecie 6 milionów ludzi ze 182 krajów, 350 Kościołów i wspólnot kościelnych. Liczbę stałych członków ruchu szacuje się na 140 tysięcy.
Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj Jej świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.