ISIDORUS
Czechy/Hradec Kralove: Zmarł arcybiskup senior Karel Otčenášek Drukuj
wtorek, 24 maja 2011, 7:00
Dodał: Tomasz Adam Kaniewski (Kalasancjusz)
W Hradcu Králové w poniedziałek o godz 21:45 odszedł do wieczności emerytowany biskup kralowehradeckiej diecezji abp Karel Otčenášek. Kilka dni temu obchodził swoje 91 urodziny.
Arcybiskup Karel Otčenášek
Arcybiskup Karel Otčenášek
foto: Vojtěch Macek
- Arcybiskup Karel Otčenášek pozostanie w mojej pamięci nie tylko jako wyjątkowy Pasterz naszej diecezji, ale również jako wyjątkowa osobistość historii Kościoła w Europie. W końcu jako mój osobisty wzór w drodze do kapłaństwa - powiedział niedawno mianowany biskup diecezji kralowehradeckiej bp. Jan Vokál. Karel Otčenášek urodził się w Českém Meziříčí na Rychnovsku 13. kwietnia 1920. Święcenia kapłańskie otrzymał w marcu 1945 r, a pięć lat później został tajnie wyświęcony na biskupa. Dziesięć i pół roku był więziony w komunistycznych więzieniach. Po ułaskawieniu w 1962 roku pracował jako robotnik w mleczarni. Do pracy jako duszpasterz mógł powrócić dopiero w 1965 roku. W grudniu 1989 roku objął rządy w diecezji kralowehradeckiej. Z pasterzowania diecezją zrezygnował w czerwcu 1998 roku. Zaraz po rezygnacji otrzymał od Ojca Świętego Jana Pawła II tytuł osobisty arcybiskupa. W 1995 roku otrzymał nagrodę Tomáša Garrigua Masaryka. Był również honorowym obywatelem miasta Hradec Kralowe oraz laureatem wielu innych nagród. Podczas uroczystych obchodów 90-tych urodzin arcybiskupa (2010 r) prezydent Republiki Czeskiej Václav Klaus powiedział: "- Arcybiskup Otčenášek jest bezwzględnie wyjątkową osobistością nie tylko Kościoła Katolickiego, ale również dla całego naszego kraju. Dla całego naszego kraju jest wyraźnym moralnym autorytetem, a ja ufam, że coraz więcej ludzi będzie miało tego świadomość.

"Przyjaźń - wzajemna miłość wszystkich ze wszystkimi i z Bogiem, miałaby być lekiem, taką penicyliną, na wszystkie bóle świata"

/abp K. Otčenášek podczas swoich 85. urodzin/


Pogrzeb odbędzie się w katedrze św. Ducha w Hradec Kralove, dnia 3.06.2011 r o godz. 10:00