ISIDORUS
Chrześcijaństwo a społeczeństwo obywatelskie Drukuj
wtorek, 13 listopada 2012, 11:00
Dodał: (Admin)

Chrześcijaństwo a społeczeństwo obywatelskie ZAPROSZENIE Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego Ewangelikalna Wyższa Szkoła Teologiczna Wyższa Szkoła Zarządzania i Prawa im. Heleny Chodkowskiej mają zaszczyt zaprosić na cykl wykładów kongresmena Stanów Zjednoczonych H. Martina Lancastera „Chrześcijaństwo a społeczeństwo obywatelskie”


13.11.2012, godz. 11:00 – 13:00 Chrześcijaństwo a społeczeństwo obywatelskie – casus Ameryki Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego Aula C, budynek 2, ul. Koszarowa 3 14.11.2012, godz. 18:00 – 20:00 Szkolnictwo wyższe we współczesnym świecie – casus Ameryki Ewangelikalna Wyższa Szkoła Teologiczna Wyższa Szkoła Zarządzania i Prawa im. Heleny Chodkowskiej Aula, ul. św. Jadwigi 12 15.11.2012, Salon Dzielnicy Wzajemnego Szacunku, godz. 19:00 – 22:00 Chrześcijaństwo a polityka z perspektywy amerykańskiej Ewangelikalna Wyższa Szkoła Teologiczna Aula, ul. św. Jadwigi 12

Harold Martin Lancaster
Harold Martin Lancaster
We współczesnym świecie zachodniego kręgu kulturowego obserwowany jest zaawansowany proces sekularyzacji życia społecznego, politycznego i kulturowego. Proces ten powoduje zmniejszenie roli jaką w życiu społeczeństw Zachodu odgrywają tradycyjne nurty religijne. Konsekwencje tego zjawiska zaczynają także dotykać kraje Europy Centralnej i Wschodniej, w tym Polskę. Wskazują na to choćby przeprowadzone w ostatnich latach badania* na temat uczestnictwa młodych osób w życiu religijnym Polski. Jednakże wartości obywatelskie stanowiące fundament demokratycznych, nowoczesnych społeczeństw zachodnich wypływają m.in. z chrześcijańskiej tradycji kulturowej. Przypomina o tym ekumeniczny projekt „Chrześcijaństwo a społeczeństwo obywatelskie”, którego inicjatorem jest Ewangelikalna Wyższa Szkoła Teologiczna, a współorganizatorami są między innymi Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wyższa Szkoła Zarządzania i Prawa imienia Heleny Chodkowskiej. – W ramach projektu chcemy pokazywać, w jaki sposób przekonania religijne wybranych polityków i aktywistów społecznych kształtują ich obywatelskie zaangażowanie. Celem projektu jest m.in. promowanie wartości obywatelskich wypływających z tradycji chrześcijańskich – wyjaśnia dr hab. Wojciech Szczerba, rektor Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej. Pierwszym wydarzeniem w ramach projektu jest wizyta w Polsce amerykańskiego polityka, zaangażowanego w liczne inicjatywy o charakterze obywatelskim na całym świecie. Harold Martin Lancaster to były członek Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, prawnik, konsultant oraz uznany na arenie międzynarodowej pedagog. H. M. Lancaster był gościem wielu instytucji Unii Europejskiej, gdzie wygłaszał wykłady a także przeprowadzał konsultacje z przedstawicielami rządu oraz środowisk edukacyjnych w Wielkiej Brytanii, Australii i Tajlandii. W roku 2005 został uhonorowany doktoratem honoris causa Uniwersytetu Ulsterskiego w Irlandii Północnej za swój wkład na rzecz rozwoju edukacji. W maju 2011 roku Królowa Elżbieta II mianowała H. M. Lancastera Oficerem Orderu Imperium Brytyjskiego w uznaniu jego zasług we wspieraniu reformy szkolnictwa wyższego, restrukturyzacji ekonomicznej oraz wzrostu zatrudnienia w Irlandii Północnej. W ramach swojej wizyty H.M. Lancaster wygłosi we wrocławskich uczelniach trzy wykłady poświęcone różnym aspektom obywatelskiego zaangażowania chrześcijan, oparte na przykładzie społeczeństwa amerykańskiego. Moment wizyty, niemal zbiegający się w czasie z wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych Ameryki sprzyja zainteresowaniu postawami obywateli tego kraju, w których przekonania religijne w dalszym ciągu determinują nie tylko dokonywanie wyborów politycznych, ale także kształtują życie człowieka jako obywatela. Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w spotkaniach z H. Martinem Lancasterem.
Harold Martin Lancaster, były członek Izby Reprezentantów Kongresu USA, prawnik, konsultant i uznany w społeczności międzynarodowej pedagog. W roku 2008, po ustąpieniu ze stanowiska dyrektora North Carolina Community College System, które piastował od roku 1997, dołączył do kancelarii Smith Anderson. W latach 2003-2004 pełnił funkcję przewodniczącego National Council of State Directors of Community Colleges. W roku 1967 ukończył prawo na Uniwersytecie Północnej Karoliny i przez trzy lata był prawnikiem w służbie czynnej Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. 18 miesięcy spędził na pokładzie USS Hancock u wybrzeży Wietnamu. Następnie kontynuował pracę w wojsku aż do przejścia w stan spoczynku w stopniu kapitana marynarki, w listopadzie 1993 roku. W latach 1970-1987 pracował jako prawnik w Goldsboro w Karolinie Północnej.  W roku 1979 został wybrany na członka Izby Reprezentantów Karoliny Północnej. Funkcję tę pełnił przez 8 lat. Następnie, w latach 1987–1995 służył jako członek Kongresu USA. W roku 1995 został mianowany specjalnym doradcą Prezydenta USA ds. broni chemicznej. Następnie, od stycznia 1996 do czerwca 1997, pracował jako Asystent Sekretarza Armii (Działania Cywilne), będąc w szczególności odpowiedzialnym za nadzór nad Korpusem Inżynieryjnym Armii Stanów Zjednoczonych. H. M. Lancaster jest znanym społeczności międzynarodowej ambasadorem pochodzącego z Północnej Karoliny modelu zatrudnienia i rozwoju ekonomicznego. Był gościem wielu instytucji Unii Europejskiej, gdzie wygłaszał wykłady a także przeprowadzał konsultacje z przedstawicielami rządu oraz środowisk edukacyjnych w Wielkiej Brytanii, Australii i Tajlandii, pomagając w rozwoju programów kształcenia umiejętności. W roku 2005 został uhonorowany doktoratem honoris causa Uniwersytetu Ulsterskiego w Irlandii Północnej za: “wybitny wkład na rzecz edukacji na arenie krajowej i międzynarodowej”. W maju 2011 roku Królowa Elżbieta II mianowała H. M. Lancastera Oficerem Orderu Imperium Brytyjskiego, w uznaniu jego zasług we wspieraniu reformy szkolnictwa wyższego, restrukturyzacji ekonomicznej oraz wzrostu zatrudnienia w Irlandii Północnej prowadzonej przez północnoirlandzki Department of Employment and Learning.