ISIDORUS
Noc Konfesjonałów 2011 Drukuj
czwartek, 21 kwietnia 2011, 0:00
Dodał: (Admin)
Rusza Noc Konfesjonałów 2011, kolejna edycja akcji ewangelizacyjnej wychodzącej naprzeciw zmieniającym się czasom. Jest to próba dotarcia do osób coraz bardziej zabieganych, pochłoniętych materialną sferą życia.
Akcja zakłada zaistnienie w przestrzeni publicznej pretekstu do refleksji i rozmowy o głębszym wymiarze Świąt Wielkiej Nocy. Tym pretekstem ma być wyrazista kreacja, zrywająca ze stereotypowym postrzeganiem wspólnoty kościoła jaki wysłanie komunikatu do wiernych, o kapłanach czekających w konfesjonałach przez całą noc w kilkunastu kościołach diecezji.

Zaistnienie w przestrzeni publicznej i do tarcie do założonej grupy, odbywa się z wykorzystaniem narzędzi wykorzystywanych do kreowania i promocji marek komercyjnych. Podobnie jak w ubiegłym roku akcja promowana jest poprzez dedykowany portal www.nockonfesjonalow.pl, portale społecznościowe w tym http://www.facebook.com/nockonfesjonalow, banery promocyjne w portalach kościoła szczecińskiego. Noc konfesjonałów chodzi w przestrzeń publiczną poprzez dystrybucję pięciuset plakatów, czterech billboardów zlokalizowanych w ścisłym centrum miasta w okolicach centrów handlowych, plakatów AMS na wiatach przystankowych oraz na megabanerze usytuowanym na Szczecińskiej Bazylice Katedralnej. W niedzielę palmową, w największym centrum handlowym Szczecina GALAXY, studenci rozdadzą kilka tysięcy ulotek zachęcających do udziału w akcji. Należy podkreślić, że cały język i forma komunikacji, która z złożenia ma przebić się do szerokiej świadomości kończy się na drzwiach kościoła – po przekroczeniu progu świątyni zostaje tylko sacrum. Tegoroczna Noc Konfesjonałów na terenie diecezji Szczecińsko Kamieńskiej, poza Szczecinem odbędzie się również w Stargardzie Szczecińskim, Świnoujściu, Goleniowe, Myśliborzu i innych kościołach które zgłoszą chęć udziału w akcji. Akcja rozpocznie się o godzinie 21:37 w noc z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek. Całonocnym spowiedzią towarzyszyć będą medytacje i czuwania, rozważania drogi krzyżowej, gorzkich zali i rachunku sumienia. Dodatkowo, w szczecińskiej katedrze będzie możliwość wyspowiadania się w językach: niemieckim, angielskim, włoskim i hiszpańskim. W akcję zaangażowanych jest wiele wspólnot i kapłanów m.in. Dominikanie, Redemptoryści, Salezjanie, księża Chrystusowcy oraz księża diecezjalni. Ubiegłoroczna edycja Nocy konfesjonałów, pokazała wielki głód tego rodzaju akcji ewangelizacyjnych, polegających na przełamywaniu schematu, wsłuchiwaniu się w potrzeby dynamicznie zmieniającego się społeczeństwa. Zaskoczeniem dla organizatorów była duża frekwencja przez cały okres trwania akcji (dwie noce z czwartku na piątek i z piątku na sobotę). Duże zainteresowanie mediów ogólnopolskich, sprawiły że akcja przekroczyła lokalny obszar oddziaływania. Użytkownicy Facebooka popierający akcję to w 55% Warszawiacy, Szczecinianie stanowili 16% ogółu. W ostatnim czasie akcja pojawiła się również w kolejnych miastach: w Radomiu, Gdańsku, Płocku, przygotowania trwają w Poznaniu.