ISIDORUS
Włochy: Sanktuarium Matki Bożej od Źródła w Caravaggio Drukuj
poniedziałek, 1 czerwca 2009, 0:00
Dodał: Anna Sobolewska (ams)
Caravaggio jest to miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Lombardia. Z miejscowości tej pochodził słynny malarz Michelangelo Merisi da Caravaggio (ur. 29 września 1571, zm. 18 lipca 1610) - powszechnie uznawany za pierwszego wielkiego artystę barokowego.
Sanktuarium w Caravaggio
Sanktuarium w Caravaggio
fot. A. Sobolewska
W Caravaggio znajduje się sanktuarium maryjne Santa Maria del Fonte (Święta Maryja od Źródła), gdzie w 26 maja 1432 r otrzymała orędzie od Maryi Giovanetta Varioli młoda wieśniaczka bardzo źle traktowana przez męża. Maryja powiedziała jej, że Jezus jest bardzo rozgniewany z powodu tego, co dzieje się wśród ludzi. Wzywała do nawrócenia, pokuty i modlitwy. Poleciła też wybudować kaplicę w miejscu, gdzie się ukazała. Interwencje dziewczyny zaowocowały pokojem i pojednaniem. Jako widzialny znak swojej obecności Matka Boża pozostawiła tryskające kryształowo czystą wodą źródło. Zdrój zasłynął cudami, gdzie udawali się pielgrzymi z Italii i innych krajów Europy. Św. Karol Boromeusz polecił wznieść świątynię w Caravaggio, gdzie czczona jest Matka Boska od Źródła. Nad tym cudownym źródłem, które jest w podziemiu w centrum kościoła, znajduje się tabernakulum z Najświętszym Sakramentem.
Żródło
Żródło
fot. A. Sobolewska
Pomiędzy źródłem, a ołtarzem z tabernakulum umieszczono figury przedstawiające scenę rozmowy Maryi z klęczącą przed Nią Giovanettą. Matka Boża, z jedną ręką zwróconą do źródła, a z drugą uniesioną ku tabernakulum, zdaje się wskazywać na Jezusa i mówić: W Tobie jest źródło życia.
Wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II
Wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II
fot. A. Sobolewska
Caravaggio
Caravaggio
fot. A. Sobolewska
Cudowna Figura
Cudowna Figura
fot. A. Sobolewska
POLECAMY: Oficjalna strona Sanktuarium