ISIDORUS
Sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości Drukuj
środa, 9 kwietnia 2008, 0:00
Dodał: (Admin)
Sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości "Maria Śnieżna" na Górze Iglicznej, gdzie znajduje się jedyna w Diecezji Świdnickiej figura Matki Bożej, osobiście koronowana przej Ojca Świętego Jana Pawła II w dniu 21.VI.1983 r.
Sanktuarium
Sanktuarium
847 m npm
W malowniczym zakątku Polski, w Sudetach pod samym szczytem Góry Iglicznej (847 m n.p.m.), skąd roztacza się wspaniały widok na Czarną Górę, Śnieżnik i Kotlinę Kłodzką, w późnobarokowej świątyni z końca XVIII w., króluje Matka Boża czczona jako Przyczyna Naszej Radości „Maria Śnieżna”. Krzysztof Veit, wracając w 1750 r. z pielgrzymki do Mariazell, przyniósł ze sobą wykonaną z drewna lipowego, ludową kopię figury Matki Bożej z Mariazell. 26 czerwca 1777 roku zanotowano pierwsze komisyjnie potwierdzone uzdrowienie. Było nim przywrócenie wzroku mieszkańcowi Siennej, synowi Wawrzyńca Franke, który bawiąc się wpadł do dołu z wapnem i stracił wzrok. Rodzice chłopca modląc się przed figurą, za pośrednictwem Maryi, wyprosili u Wszechmogącego Boga przywrócenie wzroku. Następny cud to uzdrowienie ręki synowi młynarza, zmiażdżonej przez tryby młyńskie. w krótkim czasie potwierdzono komisyjnie dwanaście uzdrowień, co spowodowało, że na Górę Igliczną zaczęli przybywać liczni pielgrzymi. Łaskami słynąca figura Matki Bożej została wykonana w Austrii ok. 1750 r. przez nieznanego artystę, z drewna lipowego, jako płaskorzeźba, ma 39 cm wysokości i jest ludową kopią cudownej figury Matki Bożej z austriackiego sanktuarium w Mariazell. Figura przedstawia Maryję z Dzieciątkiem Jezus trzymanym na prawej ręce. Suknia Maryi jest w kolorze błękitu z motywem floralnym, zaś suknia Jezusa gładka w kolorze czerwieni. Suknie obu postaci są w kształcie trapezu z poziomymi pasami imitującymi sploty sznura z wisiorami. Podstawę figury stanowią trzy główki aniołków. Na figurę zakładane są sukienki, które mają figurę Matki Bożej upiększyć i ubogacić. *** *** *** *** *** Msza Św. sprawowana jest codziennie o godz. 12:00. W soboty, niedziele i uroczystości o godz. 12:00 i 16:00. Odpust: Przyczyny Naszej Radości (21 VI) - przedostatnia niedziela czerwca, godz. 13:00 Matki Bożej Śnieżnej (5 VIII) - pierwsza niedziela sierpnia, godz. 13:00 *** *** *** *** ***
Modlitwa odmawiana przed każdą Mszą św. w Sanktuarium na Górze Iglicznej
Najświętsza Panno Maryjo, Przyczyno Naszej Radości, Mario Śnieżna, przychodzimy do Ciebie w tym świętym miejscu łaski, w którym za Twoim wstawiennictwem Wszechmogący Bóg darzy: chorych - zdrowiem, ociemniałych - przejrzeniem, pragnących potomstwa - łaską rodzicielstwa, strapionych - pociechą, opuszczonych - pomocą, grzeszników - przebaczeniem i łaską. Prosimy Cię, abyś i nas wspomagała teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.
Modlitwa odmawiana po każdej Mszy św. w Sanktuarium na Górze Iglicznej
Najświętsza Panno Maryjo, Przyczyno Naszej Radości, Mario Śnieżna, Tyś Bogarodzicą, Tyś naszą Matką, naszą Królową. W Twoich rękach, Pośredniczko łask wszelkich, nasze życie i nasze zbawienie. Składamy u stóp Twoich wiarę, nadzieję i miłość. Bądź naszą radością, jak w przeszłości, tak również dziś. Amen.

Jan Paweł II - z modlitwy koronacyjnej 21.06.1983 r.

*** *** *** *** *** Dane teleadresowe Sanktuarium „Maria Śnieżna” Góra Igliczna 1 57-500 Bystrzyca Kłodzka tel.: +48 74 813 51 75 fax: +48 74 813 50 75