ISIDORUS
Sanktuarium Matki Bożej Bardzkiej Strażniczki Wiary Drukuj
środa, 9 kwietnia 2008, 0:00
Dodał: (Admin)
Metropolitalne Sanktuarium Matki Bożej Bardzkiej Strażniczki Wiary Diecezji Świdnickiej znajduje się w Bardzie. Poniżej przedstawiamy kilka informacji o tym szczególnym miejscu.
Figurka MB Bardzkiej
Figurka MB Bardzkiej
Figura Matki Bożej Bardzkiej to najstarsza drewniana rzeźba romańska zachowana na Dolnym Śląsku. Wykonana z drewna lipowego, mierzy 43,3 cm. Wnętrze Figury wydłutowano, a w jego górnej części umieszczono siedem rzędów liter, których znaczenia dotąd nie odszyfrowano. Zakomponowana frontalnie i symetrycznie rzeźba tworzy zwarty układ zbliżony do trójkąta. Siedząca na tronie Matka Boża przybrana jest w suknię i płaszcz, na głowie ma koronę o trójlistnych zębach. Dzieciątko Boże siedzi na kolanach Matki również frontalnie, nieznacznym odchyleniem od pełnej symetrii jest lekkie skręcenie górnej części jego tułowia oraz układ rąk. Matka Boża trzyma w wyciągniętej do przodu prawej ręce królewskie jabłko. Dzieciątko natomiast lewą rączką podtrzymuje opartą na kolanach Księgę, a prawą podnosi w geście błogosławieństwa. Zadumana i z dobrocią uśmiechającą się Matkę Boża Bardzką niekiedy nazywa się "Madonną uśmiechniętą". Figura Matki Bożej Bardzkiej reprezentuje niezwykle rozpowszechniony w XI i XII w. typ "Madonny Tronującej". Historycy nie są zgodni co do tego, czyim jest dziełem i kiedy powstała. Prawdopodobnie Figura Matki Bożej pojawiła się w Bardzie w około 1110 r. i umieszczona była w kaplicy zamkowej. Według legendy, Maryja objawiła się w tej kaplicy pobożnemu młodzieńcowi, któremu przekazała swój wizerunek wraz z życzeniem, by w tym miejscu czczono ją w szczególny sposób. Historia Barda łączy się z historią zakonu cysterskiego w 1247r, kiedy to biskup Tomasz I oddał klasztor w Kamieńcu oraz kaplicę w Bardzie cystersom, którzy pozostali w Bardzie do 1810r., kiedy to władze pruskie dokonały kasaty klasztoru.
Widok na Bardo Śląskie
Widok na Bardo Śląskie
*** Mszę św. przed figurką Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie 4 września 1957 odprawił Jan Paweł II *** *** *** *** *** Msze Św. niedziele i święta: 7:00, 9:00, 10:00, 11:00, 17:00, 18:00; dni powszednie: 6:00, 7:00, 18:00. Odpust: Pierwsza niedziela lipca, 15 sierpnia, pierwsza niedziela września.