ISIDORUS filmy a muzika
Dnes je pátek, 19. dubna 2024    
Přihlásit se | RegistraceNejnovější:
Film
Muzyka
Zpět Zpět
Karamazovi v polských ocelárnách - Duchovní dílo bez duchovního rozměru Tiskni
pondělí, 28 dubna 2008, 15:51
Přidal: Jan Lipšanský (honajz)
Klasiku Michajla Fjodoroviče Dostojevského můžeme často vídat na divadelních prknech, naposledy třeba v Dejvickém divadle, kde se hra drží v top žebříčku návštěvnosti už pomalu osm let. A odkud mimochodem přímo do tohoto filmu přišla i většina herců.

Martin Myšička a Ivan Trojan ve filmu Karamazovi
Martin Myšička a Ivan Trojan ve filmu Karamazovi
fot.Mateusz Skalski
Režisér filmu, Petr Zelenka, přenesl děj do Polska a aktualizoval na moderní dobu. V současném Krakově mají herci odehrát své divadelní představení, a to v kulisách hutního závodu. Protože však Dostojevskij samozřejmě s podobným přesunem děje a postav nepočítal, jsou zde některé nově přidané linie a základní téma vyšetřování otcovraždy je jen jakýmsi bodem v pozadí.

Nutno přiznat Petru Zelenkovi originalitu i tvůrčí jistotu. Výběr prostředí působí značně neotřele (tedy pokud pomineme pokusy Larse von Triera, který ale třeba natáčí v hale, avšak nevyužívá jejích atributů, jen na zemi nakreslených půdorysů) a přispívá ke zvláštnímu pocitu z celé té hry vztahů.

Stejně tak herci vydávají vše – tentokrát se dokonce dá říci, že Ivana Trojana zastiňují Igor Chmela, Martin Myšička nebo David Novotný, který vyrostl v neuvěřitelně profesionálního, zkušeného a vynikajícího herce.

Z filmařského hlediska je možné vytknout určitou nerovnováhu mezi začátkem a druhou polovinou snímku, kdy se mění i rytmus a skladba střihu, ale na celkovém dojmu – filmařském – to nehraje až zase tak velkou roli.
Přestože jde o výjimečný filmařský počin, kdy je nutno brát snímek jako zfilmované divadlo, vrývá se postupem času při sledování znalcům Dostojevského díla do duše vráska, a nijak ledajaká.

Je sice hezké, že režisér Petr Zelenka veřejně proklamuje svůj ateismus, ale pokud vezmete z Dostojevského děl jejich duchovní hloubku, hledání postav, výčitky i smíření s Bohem, zbyde vám jen prázdný, i když technicky dokonalý spektákl. Sám Dostojevskij si podobné otázky po smyslu života a lidské existence kladl a vložil je do většiny svých děl – ostatně, kdybyste měli těsně před popravou a v poslední vteřině přišel osvobozující rozsudek, asi byste reagovali podobně.

A přesně to Zelenka s Karamazovými udělal – vzal jim veškerou duchovní hloubku a meditativnost. Dokonce zde nechá plivnout na obraz papeže Jana Pava II. Ve výsledku je to však potom stejné, jako kdyby sice technicky i herecky efektně natočil Hamleta, který však končí svatbou dánského prince s Ofélií.

KARAMAZOVI
ČR 2008
Distribuce Cinemart
Režie Petr Zelenka
Hrají Ivan Trojan, Igor Chmela, Martin Myšička, David Novotný, Radek Holub, Lenka Krobotová
Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Váše názory: Přidejte svůj komentář Číst vše (0)
Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se.
Přihlásit se:
Jméno: Heslo: Přihlásit se trvale!   
   Zaregistrujte se
K tomuto tématu nejsou žádné příspěvky. Váš může být první.

Rychlá navigace:

Doporučujeme:

Provozovatel:

© 2002-2015 Křesťanský Portál Svatého Isidora
Patrona Internetu a Internautů, ISSN 1803-1285
Vydavatel:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Šéfredaktor:
Tomasz Adam Kaniewski
Zástupce pro českou sekci:
Jakub Sowinski
Adresa redakce:
Redakce Isidorus.Net,
ul. Šafránice 555,
547 01 Náchod;
Bankovní spojení:
Poštovní spořitelna
221929497 / 0300
Projekt a zpracování:


Česká verze Wersja polska

0.01858806