ISIDORUS o sv. Isidorovi
Dnes je úterý, 16. července 2024    
Přihlásit se | RegistraceNejnovější:
Isidorus
O nás
Působení
Pro tisk
Zpět Zpět
Životopis sv. Isidora ze Sevilly Tiskni
neděle, 23 března 2008, 0:00
Přidal: (Admin)
Pod jménem Isidor uvádějí hagiografické seznamy 15 světců. Náš byl biskupem Sevilly, od 5. století to už bylo arcibiskupství.

Sv. Isidor z Sevilly
Sv. Isidor z Sevilly


Legenda mluví, že při narození Isidora včelí roj nechal na jeho ústech med. Měla to být předpověď daru neobvyklé výmluvnosti, kterou tento světec měl. Stejně jak rodina sv. Řehoře (a jiných tehdejší svatých) dala i Isidorova rodina církvi několik svatých: Leandra a Fulgencia - jeho bratry a Florentinu (sestru). Avšak největším z nich byl Isidor. Psalo se o něm: myšlenkovým vzletem byl roven Platonovi, věděním s Aristotelovi, výmluvností Cicerovi, všestranností Didimovi, erudicí Origenovi, důstojností Jeronýmovi, učením Augustinovi a svatostí Řehořovi I. Velkému, tehdejšímu papeži. Ten, když jednou četl jeden z Isidorových dopisů, řekl: "Toto je druhý Daniel. On přestihl Šalamouna!".

Pocházel z Nového Kartága, ze znamenité španělsko-římské rodiny. V roku 554, během útoku byzantského císaře na Španělsko, utekl jeho otec do Sevilly, kde se zanedlouho narodil Isidor. Po brzké smrti rodičů se o něj staral bratr, arcibiskup města. Tam sledoval bouřlivé dějiny Španělska, kdy jeho bratr putoval k císaři s prosbou o pomoc proti arianskému králi Vizigotů, který zavraždil syna, sv. Hermenegilda (585) za to, že se obrátil na katolickou víru a biskupa sv. Leandra odsoudil k vyhnanství (584). Zažil také obležení svého města (583-84). Avšak dočkal se obrácení Vizigotů, k němuž došlo po smrti toho krále.

V roce 599, po smrti bratra, byl Isidor zvolen metropolitou Sevilly. 37 let moudře a horlivě řídil svou arcidiecézi. Svolal několik synodů, na kterých byly schváleny zákony, týkající se náboženské kázně a církevního života. V roce 633 v Toledu schválil credo, používané nejen ve španělské liturgii, kterou sjednotil.

Jeho smrt byla stejně výmluvná jako jeho život. Nechal se přinést do katedrály. V přítomnosti biskupů, sufragánů, kněží a lidu ze sebe svlékl biskupské šaty a oblekl kajícný pytel, posypal hlavu popelem a vykonal veřejnou zpověď. Poprosil o odpuštění hříchů a o modlitbu. Přijal eucharistii v obou podobách a pozdravil se se všemi políbením pokoje. Čtyři dny nato, 4. dubna roku 636, ve věku 82 let oddal ducha Bohu. Byl pohřben s bratrem a sestrou. V roce 1063 byl přenesen do Lyonu. Formální kanonizace proběhlateprve v roce 1598. Papež Innocenc XII. prohlásil sv. Isidora doktorem církve (1722).

Náš svatý zanechal nepomíjející stopy v církevní literatuře. Sv. Braion, jeho učedník a tajemník, vyjmenovává 20 děl. V nich svatý Isidor bojoval proti ariánství, vysvětloval pravdy víry a morálku, psal dějiny Gotů a Vandalů. Avšak největší jeho dílo je Codex etimologiarum - první encyklopedie. Velikou ztrátou je zmizení jeho dopisů, které by mohly osvětlit etnické, kulturní a politické poměry tehdejšího Španělska.

Jméno Isidor není ve střední Evropě populární, i když zvláště v Německu, Španělsku, Rakousku a Spojených Státech je osobnost tohoto patrona známá. Od nedávna se kult sv. Isidora jako patrona internetu popularizuje také v Polsku.
Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Váše názory: Přidejte svůj komentář Číst vše (0)
Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se.
Přihlásit se:
Jméno: Heslo: Přihlásit se trvale!   
   Zaregistrujte se
K tomuto tématu nejsou žádné příspěvky. Váš může být první.

Rychlá navigace:

Doporučujeme:

Provozovatel:

© 2002-2015 Křesťanský Portál Svatého Isidora
Patrona Internetu a Internautů, ISSN 1803-1285
Vydavatel:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Šéfredaktor:
Tomasz Adam Kaniewski
Zástupce pro českou sekci:
Jakub Sowinski
Adresa redakce:
Redakce Isidorus.Net,
ul. Šafránice 555,
547 01 Náchod;
Bankovní spojení:
Poštovní spořitelna
221929497 / 0300
Projekt a zpracování:


Česká verze Wersja polska

0.02425003