ISIDORUS knižní novinky
Dnes je neděle, 19. května 2024    
Přihlásit se | RegistraceTituly dle autorů Křesťanské obrázky a hudba na CDNa obranu katolíkůTajemství Panské zahradyMoudrost mystikůMariánské inspiraceDuchovní dimenze divadlaPokoj v srdci. Být v souladu sám se sebouMarnotratný OtecNad evangeliem podle MarkaPodívej se na ostatní NakladatelstvíKNAPodívej se na ostatní Internetová knihkupectvíPodívej se na ostatní Knihkupectví ve městechBrno České Budějovice Hradec Králové Liberec Olomouc Ostrava Plzeň Pardubice Praha Ústí nad Labem Zpět Zpět
Hořínek Zdeněk: "Duchovní dimenze divadla"
Klikni na obrázek

Známý český divadelník i teoretik Zdeněk Hořínek vydal svou další knihu, v níž rozebírá např. duchovní cvičení Ignáce z Loyoly ve vztahu k herectví a divadlu. Vydavatelství Pražská scéna se věnuje teoretickým pracím z oboru divadla, ale jejich necelý rok starý počinek zaujme i mnohé věřící. Zdeněk Hořínek po velmi osobním a dojímavém úvodu přejde k rozboru jak divadelních děl, tak textů (a to i nedivadelních), aby se zamyslel nad principy fungování dramaturgie při zobrazování života světců, nebo extrahování křesťanských principů na vždy platné, přičemž tyto duchovní principy nazývá vertikálním přesahem, rozuměj nazíráno optikou vertikály Kristova kříže.

Nejprve probere svá setkání s Jerzym Grotowskim a jeho tvorbou, aby vzápětí vzal do ruky duchovní cvičení sv. Ignáce z Loyoly a našel v nich obrovskou inspiraci pro herce kupř. v nutnosti vcítění se do místa, děje a postav. V následující kapitole ve svatém bláznovství svatého Františka z Assisi objeví pro herce další přínosy.

Čeští světci neměli na divadelní hry moc štěstí, jak se dozvíme v dalších kapitolách, kde jsou rozebrány hry různých autorů o sv. Václavovi a sv. Vojtěchovi. Dostane se i na pašijové hry a srovnání jejich barokního provedení, u náš žel tragicky přerušeného husitstvím, s pozdějšími pobělohorskými vesnickými představeními.

A posléze rozebere hry současné nebo v nedávné budoucnosti hrané a inscenované (některé recenze pocházejí z roku 1995 a dnes je již v repertoáru divadel nenajdeme, s výjimkou hry o Terezičce z Lisieux).

Během čtení však zjistíme, že dochází k mnoha odbočkám a zajímavým postřehům, které mají co říci i divadla neznalého věřícího, objevíme různé nové pohledy a náhledy na některé problémy či duchovní prožitky. Některé postřehy mohou u vnímavého čtenáře i prohloubit jeho víru, nauku, schopnost navazovat kontakt s Bohem, což činí pro věřícího tuto knihu ještě přitažlivější. Jen připomeňme, že kniha je stále k sehnání a stojí 199 Kč.

Jan Lipšanský

Titul: Duchovní dimenze divadla
Autor: Hořínek Zdeněk
Nakladatelství: PRAŽSKÁ SCÉNA - Nakladatelství divadelní literatury
ISBN: 80-86102-46-7
Vazba: brožovaná
Stran: 200
Cena: 199 Kč

 Hodnocení: 3.0/5 Hlasů: 5855 
Nakladatelství:
PRAŽSKÁ SCÉNA - Nakladatelství divadelní literatury
Recenze od čtenářů
Napsat recenzi
Pro vložení recenze musíte být přihlašen. Přihlašte se.
Přihlásit se:
Jméno: Heslo: Přihlásit se trvale!   
   Zaregistrujte se

Rychlá navigace:

Doporučujeme:

Provozovatel:

© 2002-2015 Křesťanský Portál Svatého Isidora
Patrona Internetu a Internautů, ISSN 1803-1285
Vydavatel:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Šéfredaktor:
Tomasz Adam Kaniewski
Zástupce pro českou sekci:
Jakub Sowinski
Adresa redakce:
Redakce Isidorus.Net,
ul. Šafránice 555,
547 01 Náchod;
Bankovní spojení:
Poštovní spořitelna
221929497 / 0300
Projekt a zpracování:


Česká verze Wersja polska

0.02187299