ISIDORUS nowości wydawnicze
Dzisiaj jest poniedziałek, 26. lutego 2024    
Logowanie | RejestracjaIndeks książek wg autorów Zabawka BogaPokonać szatana. Egzorcysta czy psychiatra?7 Tajemnic Spowiedzi SentencjeCzwarta tajemnica Fatimska?Europo nie możesz żyć bez BogaKomentarz do ksiąg Nowego TestamentuKomentarz do ksiąg Starego TestamentuKomentarz do EwangeliiZobacz pozostałe WydawnictwaRafael TYNIEC WAM Wyd. Karmelitów Bosych ZnakZobacz pozostałe Księgarnie internetoweGloria24.plZobacz pozostałe Księgarnie w miastachCzęstochowa Bydgoszcz Gniezno Katowice Kielce Kraków Lublin Łódź Olsztyn Opole Poznań Szczecin Toruń Warszawa Wrocław Powrót Powrót
Hořínek Zdeněk: "Duchovní dimenze divadla"
Kliknij na obrazku

Známý český divadelník i teoretik Zdeněk Hořínek vydal svou další knihu, v níž rozebírá např. duchovní cvičení Ignáce z Loyoly ve vztahu k herectví a divadlu. Vydavatelství Pražská scéna se věnuje teoretickým pracím z oboru divadla, ale jejich necelý rok starý počinek zaujme i mnohé věřící. Zdeněk Hořínek po velmi osobním a dojímavém úvodu přejde k rozboru jak divadelních děl, tak textů (a to i nedivadelních), aby se zamyslel nad principy fungování dramaturgie při zobrazování života světců, nebo extrahování křesťanských principů na vždy platné, přičemž tyto duchovní principy nazývá vertikálním přesahem, rozuměj nazíráno optikou vertikály Kristova kříže.

Nejprve probere svá setkání s Jerzym Grotowskim a jeho tvorbou, aby vzápětí vzal do ruky duchovní cvičení sv. Ignáce z Loyoly a našel v nich obrovskou inspiraci pro herce kupř. v nutnosti vcítění se do místa, děje a postav. V následující kapitole ve svatém bláznovství svatého Františka z Assisi objeví pro herce další přínosy.

Čeští světci neměli na divadelní hry moc štěstí, jak se dozvíme v dalších kapitolách, kde jsou rozebrány hry různých autorů o sv. Václavovi a sv. Vojtěchovi. Dostane se i na pašijové hry a srovnání jejich barokního provedení, u náš žel tragicky přerušeného husitstvím, s pozdějšími pobělohorskými vesnickými představeními.

A posléze rozebere hry současné nebo v nedávné budoucnosti hrané a inscenované (některé recenze pocházejí z roku 1995 a dnes je již v repertoáru divadel nenajdeme, s výjimkou hry o Terezičce z Lisieux).

Během čtení však zjistíme, že dochází k mnoha odbočkám a zajímavým postřehům, které mají co říci i divadla neznalého věřícího, objevíme různé nové pohledy a náhledy na některé problémy či duchovní prožitky. Některé postřehy mohou u vnímavého čtenáře i prohloubit jeho víru, nauku, schopnost navazovat kontakt s Bohem, což činí pro věřícího tuto knihu ještě přitažlivější. Jen připomeňme, že kniha je stále k sehnání a stojí 199 Kč.

Jan Lipšanský

Tytuł: Duchovní dimenze divadla
Autor: Hořínek Zdeněk
Wydawnictwo: PRAŽSKÁ SCÉNA - Nakladatelství divadelní literatury
ISBN: 80-86102-46-7
Oprawa: brožovaná
Stron: 200
Cena: 199 Kč

 Ocena: 3.0/5 Głosów: 5597 
Wydawnictwo:
PRAŽSKÁ SCÉNA - Nakladatelství divadelní literatury
Recenzje czytelników
Napisz recenzję
Aby dodać recenzję, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.03100395