ISIDORUS nowości wydawnicze
Dzisiaj jest czwartek, 5. grudnia 2024    
Dzień powszedni
Logowanie | Rejestracja







Indeks książek wg autorów Zabawka BogaPokonać szatana. Egzorcysta czy psychiatra?7 Tajemnic Spowiedzi SentencjeCzwarta tajemnica Fatimska?Europo nie możesz żyć bez BogaKomentarz do ksiąg Nowego TestamentuKomentarz do ksiąg Starego TestamentuKomentarz do EwangeliiZobacz pozostałe WydawnictwaRafael TYNIEC WAM Wyd. Karmelitów Bosych ZnakZobacz pozostałe Księgarnie internetoweGloria24.plZobacz pozostałe Księgarnie w miastachCzęstochowa Bydgoszcz Gniezno Katowice Kielce Kraków Lublin Łódź Olsztyn Opole Poznań Szczecin Toruń Warszawa Wrocław Powrót Powrót
ks. prof. Fitych Tadeusz: "„Boże młyny” - krzyże i kapliczki przydrożne na pograniczu kudowsko-nachodzkim"
Kliknij na obrazku

Niechaj o kapliczkach przemówią do nas znani i wybitni profesorowie zasłużeni dla etnologii, antropologii kulturowej oraz kultury ludowej:

Tadeusz Seweryn (•1894 †1975) już w latach 50-tych twierdził, iż „kapliczki są na wsi czymś tak naturalnym, że nawet nie docieka się przyczyny ich powstania. Są, gdyż były – tak jak drzewa, ziemia i obłoki na niebie”; /…/ „są modlitwą ludu /.../ rzezaną w drzewie lub kutą w kamieniu: materializacją uniesienia serc pobożnych”, w konsekwencji są to „perły krajobrazu”.

Wiktor Zin (•1925 †2007) napisał m.in., kapliczki to „akty strzeliste naszego krajobrazu” (obszerniejsza wypowiedź w albumie „Opowieści o polskich kapliczkach, 1997”).

Aleksander Jackowski (•1920) napisał, że kapliczki krzyże pokutne, krzyże i figury przydrożne, Nepomuceny, świątki, wśród przestrzeni pól i wijących się dróg ginących w oddali, są nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu. Przeciwstawiały się one szarej codzienności „wznosząc się ku niebu jak strzeliste akty modlitwy, świadectwa pobożności ludu, który je stawiał w podzięce za doznane łaski, na pamiątkę ważnych wydarzeń”.


Podejmując ton wypowiedzi przytoczonych profesorów, stwierdzamy, że Polska, a także Ziemia Kłodzka („Kraina Pana Boga”, Herrgottsländchen, Grafschaft Glatz), była i jest krajem ludzi wierzących. Ta niekwestionowana prawda odzwierciedla się również w kudowsko-nachodzkim, wiejskim i miejskim krajobrazie. Rodzimy się, żyjemy i umieramy pośród kościołów, cmentarzy, kapliczek i krzyży przydrożnych. I choć wydawać by się mogło, że czas tych krzyży i kapliczek skończył się, że są one reliktami przebrzmiałej i zamierzchłej obyczajowości, że obumierają na swój sposób, murszejąc i próchniejąc, tak jednak nie jest. W dobie macdonaldyzmu i globalizacji, komputerów i podróży kosmicznych, wieżowców oraz banków piękniejszych niż świątynie, nadal wznosimy kapliczki i nisze, ustawiamy krzyże obok swych domów, na placach fabryk i miast, pośród pól i łąk, wzgórz i zagonów. Ich estetyka jest już jednak inna.

Wystawa „Boże młyny” jest zarówno próbą zachowania w pamięci ginącego piękna i wartości które ono ze sobą niesie. Jest ukierunkowanym spojrzeniem na nasz wyjątkowo piękny krajobraz (bogactwo i siłę atrakcji Kudowy Zdroju niegasnącą od stuleci) i zachodzące w nim zmiany.

Wystawa jest także zaproszeniem, aby czas zatrzymania się i odpoczynku wykorzystać dla refleksji. Jan Paweł II, jako kardynał był gościem naszego miasta, a jako papież sformułował nadal aktualną diagnozę „Europa przeżywa noc duszy”, „Europa potrzebuje duszy”. Wśród 202 zarejestrowanych przez nas krzyży i kapliczek powstałych w okresie 1707-2008 znajdujemy aż 12-ście Grup Ukrzyżowania, 32 „Męki „Pańskie” i 57 różnego typu krzyży (o wysokości do 7 metrów). Panujący tutaj klimat kulturowy był zdominowany przez ludową duchowość pasyjną.

Nasuwają się pytania czy ówczesna „recepta na życie” może być nadal użyteczną? Czy przybywających po zdrowie duszy i ciała kuracjuszom, turystom, ale poruszających się w gęstej „sieci” obiektów sakralnych mieszkańcom, kapliczki i krzyże przydrożne mogą w czymś pomóc, czymś ubogacić, stać się cenna busolą?

Tytuł: „Boże młyny” - krzyże i kapliczki przydrożne na pograniczu kudowsko-nachodzkim
Autor: ks. prof. Fitych Tadeusz
Wydawnictwo: ks. prof. Tadeusz Fitych
ISBN: 978-83-60478-97-4
Oprawa: miękka
Cena: 25 zł
Informacje dodatkowe: Cena jest ceną minimalną. Organizatorzy Wystawy będą wdzięczni za każdy dar. Koszt przesyłki: 12 zł; 17 zł za pobraniem.

 Ocena: 3.0/5 Głosów: 4041 

Zamów wybraną pozycję!
Recenzje czytelników
Napisz recenzję
Aby dodać recenzję, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Kalasancjusz - 2.5.2009
Katalog Wystawy pt. "Boże Młyny" to wspaniale wydana pozycja na papierze kredowym ze wspaniałą zawartością, którą tworzą setki fotografii, mnóstwo opisów, interesujące informacje historyczne itp. Gorąco polecam tę pozycję nie tylko mieszkańcom Kudowy i okolic, ale wszystkim osobom, które są zainteresowane tematyką kapliczek, znaków wiary itp.
Admin - 2.5.2009
Fragment recenzji wydawniczej:

Autor publikacji w kontekście wypowiedzi Jana Pawła II, że „Europa potrzebuje duszy” na przykładzie instalowanych krzyży przydrożnych, kapliczek i grup ukrzyżowania udowadnia wartości transcendentne wyżej wymienionych obiektów małej architektury sakralnej. Dotychczasowe - wprawdzie nieliczne-opracowania [małej architektury sakralnej -] „Bożych młynów” miały charakter przyczynkowy i nie uwzględniały przejawów pobożności ludowej wiernych. Były to raczej opisy tejże małej architektury sakralnej. Autor niniejszej pracy „pokusił” się o kompletną interpretacje teologiczno-historyczno i etnograficzną tego fenomenu na Ziemi Pogranicza. Oprócz wyraźnie zaakcentowanej przestrzeni sakralnej, autor uzmysławia czytelnikowi i odwiedzającemu wystawę, bogactwo aspektów i dimension tego zjawiska. Ogrom wiedzy autora wynikły z bogatego materiału archiwalnego i obserwacyjnego (socjologicznego) każe nam stwierdzić, że opracowanie tego tematu zasługuje na wysokie uznanie.

Ruda Śląska dnia 27.04.2009 r.
Ks. prof. UŚ, dr hab. Jan Górecki



Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.06150603