Kalasancjusz - 29.3.2011
Myśląc o Eucharystii jako o „źródle i szczycie” naszej wiary – jak określił Ofiarę eucharystyczną Sobór Watykański II – katolicy usilnie pragną, aby Eucharystia miała istotne znaczenie dla współczesnego świata. Jednak zbyt często pojawia się obawa, że Eucharystia nie odpowiada współczesnemu doświadczeniu prowadzącemu do wyolbrzymiania wspólnotowych aspektów liturgii i niedoceniania indywidualnego kultu.
W latach osiemdziesiątych XX wieku byliśmy świadkami początków powszechnego odradzania się adoracji eucharystycznej. Pojawiło się nowe zainteresowanie wierniejszym przekładem tekstów eucharystycznych i pogłębianiem refleksji teologicznej nad Eucharystią jako uobecnieniem ofiary Chrystusa na Kalwarii. Przyciągnęło to wielu młodych ludzi szukających sensu w realnej obecności Chrystusa na ołtarzu. Przychodzili oni odnaleźć Jezusa w Eucharystii.
Wyjątkowość tej książki wyraża się między innymi w tym, że w niezwykle pociągający sposób wzywa i zachęca wszystkich katolików do nawiązania głębszej relacji z Jezusem Chrystusem ukrytym w Eucharystii. Wielu katolików przypomina mieszkańców Nazaretu z czasów Jezusa. Boskość ukrywająca się w ciężko pracującym cieśli, który opiekował się swoją owdowiałą Matką, pozostawała w zasadzie niezauważona w tym miasteczku, dopóki Jezus nie ogłosił w synagodze, że On sam stanowi wypełnienie proroctwa Izajasza (zobacz Iz 61, 1-2).
Mimo że Jego słowa budziły zdumienie, mieszkańcom Nazaretu zabrakło oczekiwanej wiary w Chrystusa, w to, kim jest i czego potrafi dokonać, więc kiedy zganił ich za brak wiary, unieśli się gniewem i chcieli strącić Go z urwiska. Jednak, choć Go nie rozpoznali, to pod wpływem mocy płynącej od Jego Osoby musieli zmienić decyzję. „Przeszedłszy pośród nich” (Łk 4, 30), ruszył zdumiewać inne miasta swą mądrością i mocą.
Książka ta jest bardzo przydatna, bo wprowadza czytelnika w osobiste pytania autora dotyczące ukrytej obecności Chrystusa. Jesteśmy jak gdyby wciągani w jego wzrastającą świadomość i dogłębne rozumienie zdumiewających tajemnic Eucharystii. Jego pogłębiająca się stopniowo, niejako krok po kroku, wiara pomaga czytelnikowi podążyć tą samą drogą w odkrywaniu ukrytej obecności Chrystusa.
Jednym z kluczy prowadzących duszę do pełnego wiary zjednoczenia z eucharystycznym Panem Jezusem jest cnota pokory. Nazarejczycy myśleli, że bardzo dobrze znają Jezusa. Używali kategorii, które poniekąd wiązały Go ściśle z miejscem, jakie zajmował w tamtej społeczności, znali bowiem Jego rodzinę, Jego zwyczajny zawód i pozycję społeczną. Podczas gdy ograniczenia ich „wiedzy” utrzymują pełną prawdę o Jezusie w ukryciu, autor tej książki korzysta ze skarbnicy wiedzy Kościoła – nieustannie cytując Katechizm Kościoła Katolickiego, sobory, papieży i świętych, a szczególnie świętą Faustynę – aby pomóc nam, czytelnikom, posiąść głębszą mądrość i uznać ją za swoją własną.
Kolejną ogromną zaletą Siedmiu tajemnic Eucharystii jest sposób, w jaki Dzienniczek świętej Faustyny został włączony w temat Eucharystii. Vinny Flynn walnie przyczynił się do przybliżenia milionom ludzi przesłania Miłosierdzia Bożego poprzez swoje publikacje i prelekcje, a także dzięki filmowi przedstawiającemu jego rodzinę odmawiającą Koronkę do Miłosierdzia Bożego. /Ojciec Mitch Pacwa SJ/