ISIDORUS nowości wydawnicze
Dzisiaj jest piątek, 25. października 2024    
Logowanie | Rejestracja







Indeks książek wg autorów Zabawka BogaPokonać szatana. Egzorcysta czy psychiatra?7 Tajemnic Spowiedzi SentencjeCzwarta tajemnica Fatimska?Europo nie możesz żyć bez BogaKomentarz do ksiąg Nowego TestamentuKomentarz do ksiąg Starego TestamentuKomentarz do EwangeliiZobacz pozostałe WydawnictwaRafael TYNIEC WAM Wyd. Karmelitów Bosych ZnakZobacz pozostałe Księgarnie internetoweGloria24.plZobacz pozostałe Księgarnie w miastachCzęstochowa Bydgoszcz Gniezno Katowice Kielce Kraków Lublin Łódź Olsztyn Opole Poznań Szczecin Toruń Warszawa Wrocław Powrót Powrót
ks. Grzegorz Klaja: "OŁTARZ W ŚWIETLE TEOLOGII"
Kliknij na obrazku

W KSIĄŻCE ROZPATRYWANE SĄ ZAGADNIENIA:

teologia stołu Pańskiego na przykładzie zabytkowych i współczesnych ołtarzy oraz obrzędów poświęcenia kościoła;

teologiczne wskazania organizacji prezbiterium i nawy;

miejsce przechowywania Najświętszego Sakramentu;

wyrazy czci (ukłony i przyklęknięcia) wobec ołtarza i tabernakulum;

stół Pański a wydarzenia kulturalne (inscenizacje, koncerty) w świątyni;

nowe rozwiązania w urządzaniu wnętrza kościoła.


*** *** *** *** ***

FRAGMENT

Miejsce i kierunek usytuowania ołtarza

W symbolice ołtarza zawarta jest idea eschatologiczna i Paschy Chrystusa, ciągle aktualizowanej w liturgii Kościoła. Dlatego bardzo istotny był wybór miejsca dla stołu Pańskiego. Ołtarz odpowiednio wkomponowany w przestrzeń kościoła scalał ją i definiował, wyrażał obowiązującą teologię i duchowość liturgiczną – szczególnie eucharystyczną oraz zgromadzenia liturgicznego.

[…] Jako przykład może posłużyć zachowany domowy kościół z Dura Europos. Budynek mieszkalny został przystosowany do potrzeb liturgicznych. Znajduje się w nim kilka pomieszczeń. Jedno z nich służyło jako baptysterium, największe, powstałe z dwóch pokoi, o rozmiarach 12,25x5,15 m, służyło do gromadzenia się wspólnoty na liturgii eucharystycznej. Oratorium mogło pomieścić około 70 osób. Od strony wschodniej istniało podium, prawdopodobnie przeznaczone dla biskupa. Tam również mógł znajdować się ołtarz, choć nie jest to do końca rozstrzygnięte.

Zdecydowanie odmienna sytuacja społeczna towarzyszyła urządzaniu i budowaniu pomieszczeń dla wspólnot chrześcijańskich po przełomie konstantyńskim. Odbywało się to w atmosferze swobody, a nawet poparcia dla tych przedsięwzięć. Badanie miejsc sytuowania ołtarza w chrześcijańskiej starożytności może fascynować. Decyzja nie należała bowiem do przypadku. Nie chodziło też o uwzględnienie jedynie artystycznych czy praktycznych względów. Głównym architektem wnętrza była perspektywa teologiczna wyznaczana przez rozumienie liturgii.

Powierzchowne spojrzenie, szczególnie ze współczesnej perspektywy, kazałoby szukać ołtarza w geometrycznym centrum i środku nawy, skoro jest on znakiem obecności Pana pośród swego ludu. Takie rozwiązanie stosowano w starożytnych kościołach, ale nie zawsze i nie wszędzie. Często radzono sobie inaczej. Nawet w kościołach zbudowanych na planie centralnym – co wydawałoby się rzeczą naturalną – ołtarz nie był umieszczany w centrum. Przykładem jest słynny kościół s. Vitale w Rawennie, wzniesiony na planie dwóch koncentrycznych ośmioboków. W wewnętrznej części znajduje się osiem filarów dzielących wnętrze. Pomiędzy filarami znajduje się siedem eksedr, zaś w miejscu ósmej znajduje się ołtarz. Wyrażało to głęboką myśl teologiczną, a nawet więcej: był to znak i symbol ołtarza oraz roli, jaką on pełni.

Tytuł: OŁTARZ W ŚWIETLE TEOLOGII
Autor: ks. Grzegorz Klaja
Wydawnictwo: Wydawnictwo Księży Sercanów
ISBN: 978-83-7519-040-3
Oprawa: twarda
Stron: 190 + 26
Format: 170x240 mm
Cena: 29.00 zł
Informacje dodatkowe: 26 stron z fotografiami

 Ocena: 2.8/5 Głosów: 5720 
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Księży Sercanów

Zamów wybraną pozycję!
Recenzje czytelników
Napisz recenzję
Aby dodać recenzję, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie napisano jeszcze recenzji. Napisz własną recenzję klikając na przycisk "Napisz recenzję" znajdujący się powyżej.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.01610803