ISIDORUS nowości wydawnicze
Dzisiaj jest sobota, 27. lipca 2024    
Logowanie | Rejestracja







Indeks książek wg autorów Zabawka BogaPokonać szatana. Egzorcysta czy psychiatra?7 Tajemnic Spowiedzi SentencjeCzwarta tajemnica Fatimska?Europo nie możesz żyć bez BogaKomentarz do ksiąg Nowego TestamentuKomentarz do ksiąg Starego TestamentuKomentarz do EwangeliiZobacz pozostałe WydawnictwaRafael TYNIEC WAM Wyd. Karmelitów Bosych ZnakZobacz pozostałe Księgarnie internetoweGloria24.plZobacz pozostałe Księgarnie w miastachCzęstochowa Bydgoszcz Gniezno Katowice Kielce Kraków Lublin Łódź Olsztyn Opole Poznań Szczecin Toruń Warszawa Wrocław Powrót Powrót
George W. Kosicki CSB: "Jan Paweł II Papież Miłosierdzia"
Kliknij na obrazku

W tomie tym zebrane są tematycznie fragmenty orędzi i przesłań Sługi Bożego Jana Pawła II o Bożym Miłosierdziu z okresu całego pontyfikatu wraz z komentarzami Autora. Wyłania się z nich nie tylko głębia teologiczna, ale także osobowość Papieża, którego jedną z pierwszych decyzji była zgoda na szerzenie kultu Miłosierdzia Bożego w formach przekazanych św. s. Faustynie Kowalskiej.

FRAGMENT:

ROZDZIAŁ 16:
Boże miłosierdzie, szczególne dziedzictwo Jana Pawła II

Wśród bogatej spuścizny Jana Pawła II orędzie Bożego Miłosierdzia wyróżnia się w sposób szczególny. Tylko w pismach o tym orędziu i w liście apostolskim Novo millennio ineunte (6 stycznia 2001 r.), gdzie mowa jest o „kontemplowaniu oblicza Jezusa razem z Maryją”, papież mówi wyraźnie, że przekazuje je całemu światu jako przesłanie i modlitwę na trzecie tysiąclecie.

Podczas kanonizacji św. Faustyny Jan Paweł II mówił w swojej homilii:

Kanonizacja Siostry Faustyny ma szczególną wymowę. Poprzez tę kanonizację pragnę dziś przekazać orędzie miłosierdzia nowemu tysiącleciu. Przekazuję je wszystkim ludziom, aby uczyli się coraz pełniej poznawać prawdziwe oblicze Boga i prawdziwe oblicze człowieka.

Rok później podczas modlitwy Regina coeli po Mszy św. odprawionej w Niedzielę Bożego Miłosierdzia (22 kwietnia 2001 r.) dla uczczenia rocznicy kanonizacji św. Faustyny Jan Paweł II po raz kolejny dał wyraz orędziu Bożego Miłosierdzia. Przekazał przesłanie nadziei na trzecie tysiąclecie:

Pełni radości stajemy dziś wobec Zmartwychwstałego i z wiarą mówimy: „Jezu, ufam Tobie!”. Niech to wyznanie pełne miłości będzie dla wszystkich umocnieniem na drogach codzienności i zachętą do pełnienia dzieł miłosierdzia wobec braci. Niech stanie się przesłaniem nadziei na całe nowe tysiąclecie.

Później zaś wezwał nas do współpracy z zamysłem Bożego miłosierdzia dla całego świata:

Teraz zaś, odmawiając antyfonę Regina coeli, prośmy Maryję, aby dane nam było przeżyć głęboko radość zmartwychwstania i współpracować czynnie z powszechnym zamysłem Bożego miłosierdzia.

Podczas ceremonii pożegnalnej na zakończenie pielgrzymki, podczas której konsekrował bazylikę Bożego Miłosierdzia (19 sierpnia 2002 r.), papież przypomniał raz jeszcze o szczególnym dziedzictwie na trzecie tysiąclecie, jakim jest orędzie Bożego Miłosierdzia:

„Bóg bogaty w miłosierdzie”! Oto słowa, które stanowiły myśl przewodnią tej wizyty. Odczytywaliśmy je jako wezwanie dla Kościoła i dla Polski nowego tysiąclecia. Życzę moim rodakom, aby potrafili przyjąć otwartym sercem to orędzie miłosierdzia i aby potrafili je nieść tam, gdzie ludzie potrzebują światła nadziei. (...) Powtarzam wobec Jezusa Miłosiernego: „Jezu, ufam Tobie!”. Niech to szczere wyznanie przynosi ukojenie kolejnym pokoleniom w nowym tysiącleciu. Bóg bogaty w miłosierdzie niech wam wszystkim błogosławi!

W swej ostatniej książce Pamięć i tożsamość Jan Paweł II kończy rozdział poświęcony tajemnicy Bożego miłosierdzia, podkreślając jej potęgę. Stwierdza, iż lekcja Bożego miłosierdzia nie jest przeznaczona tylko dla Polaków, lecz dla wszystkich zakątków świata, w których Kościół jest obecny:

Pragnę tu jeszcze nawiązać do tego, co powiedziałem na temat doświadczeń Kościoła w Polsce z czasów oporu przeciw komunizmowi. Wydaje mi się, że mają one uniwersalne znaczenie. Myślę, że również siostra Faustyna i jej świadectwo o tajemnicy Bożego miłosierdzia ma miejsce w tej perspektywie. To, co pozostało po niej jako dziedzictwo jej duchowości, miało wielką wagę – wiem o tym z doświadczenia – dla oporu przeciw złu działającemu w ówczesnych nieludzkich systemach. Wszystko to zachowuje konkretne znaczenie nie tylko dla Polaków, ale także w szerokim zasięgu Kościoła powszechnego. Pokazała to wyraźnie między innymi beatyfikacja i kanonizacja siostry Faustyny. Jakby Chrystus chciał mówić za jej pośrednictwem: „Zło nie odnosi ostatecznego zwycięstwa!”. Tajemnica paschalna potwierdza, że ostatecznie zwycięskie jest dobro; że życie odnosi zwycięstwo nad śmiercią; że nad nienawiścią triumfuje miłość („Tajemnica miłosierdzia” w: Pamięć i tożsamość, str. 61-62, podkreślenia dodane).

Ostatnie przesłanie Jana Pawła II

W ostatnim orędziu na Niedzielę Bożego Miłosierdzia odczytanym już po jego śmierci, Jan Paweł II podsumował przesłanie Bożego Miłosierdzia i przekazał je nam jako swoje dziedzictwo:

Jezu, ufam Tobie, miej miłosierdzie dla nas i całego świata! Amen!

Oto ostatnie słowa, które Jan Paweł II napisał przed śmiercią i które zostały odczytane przez arcybiskupa Leonarda Sandri, zastępcę watykańskiego sekretarza stanu, po Mszy za wieczny odpoczynek zmarłego papieża.
Było to ostatnie z corocznych orędzi na Niedzielę Bożego Miłosierdzia rozpoczętych w 1991 r. i zarazem podsumowanie papieskiego orędzia Bożego Miłosierdzia. Te ostatnie słowa podają w pigułce dwa zasadnicze punkty jego życiowego dziedzictwa:

1.„Jezu, ufam Tobie!” pojawiło się już w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, 7 czerwca 1997 r., gdy mówił o swoim półwiecznym zaangażowaniu w orędzie i kult Bożego Miłosierdzia. Powiedział wtedy:

Przychodzę tutaj, aby zawierzyć wszystkie troski Kościoła i ludzkości miłosiernemu Chrystusowi. Na progu trzeciego tysiąclecia przychodzę, by raz jeszcze zawierzyć Mu moje Piotrowe posługiwanie – „Jezu, ufam Tobie!”

Znamienne, że powiedział „raz jeszcze zawierzam moje Piotrowe posługiwanie Chrystusowi Miłosiernemu”. To zawierzenie Chrystusowi jest niejako paralelą zawierzenia Maryi będącego jego mottem – Totus Tuus.

2. „...miej miłosierdzie dla nas i całego świata.” Również wówczas w Łagiewnikach mówił o swej nieustającej modlitwie:

Nieustannie proszę Boga o „miłosierdzie dla nas i świata całego” (Koronka do Miłosierdzia Bożego).

Po modlitewnej zadumie nad ostatnimi słowami Jana Pawła II doszedłem do wniosku, że słowa „Jezu, ufam Tobie! Miej miłosierdzie dla nas i całego świata” to osobiste wyrażenie przez papieża „modlitwy Jezusowej”, tak charakterystycznej dla duchowości Kościoła Wschodniego – „Panie Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nade mną, grzesznikiem”.

Zacząłem dodawać do tej modlitwy słowa „i nad całym światem” i przekonałem się, że nabiera wtedy jeszcze większej mocy. Jest zarazem nawiązaniem do zdania z Kazania na Górze – „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7), przytaczanego przez papieża w Łagiewnikach i pięciokrotnie powracającego w encyklice Dives in misericordia.

Ostatnie słowa Jana Pawła są także potwierdzeniem mojego osobistego wrażenia na widok papieża modlącego się przed odprawieniem Mszy św. Miałem sposobność mu się przyjrzeć, gdy kręciliśmy film Divine Mercy – No Escape (Miłosierdzie Boże – nie ma ucieczki). Goście i ekipa filmowa zostali wprowadzeni do prywatnej kaplicy papieskiej na kwadrans przed rozpoczęciem Mszy o godzinie 7.00. Biskup Stanisław Dziwisz wyznaczył mi miejsce tuż obok Ojca Świętego. Przez następne piętnaście minut widziałem papieża modlącego się z twarzą w dłoniach. Cały czas zastanawiałem się, jaka to modlitwa. Dochodziły do mnie słowa: „Miej miłosierdzie dla nas i całego świata!” (13 listopada 1986 r.).

Kiedy później czytałem tekst wystąpienia papieża w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach (7 czerwca 1997 r.), potwierdziły się moje przypuszczenia: „Nieustannie proszę Boga o «miłosierdzie dla nas i świata całego»” (Koronka do Miłosierdzia Bożego, Dzienniczek, 476).

Aż wreszcie w Niedzielę Bożego Miłosierdzia 2005 r. odczytano pośmiertne przesłanie Ojca Świętego:

Jezu ufam Tobie, miej miłosierdzie dla nas i całego świata! Amen!

Tytuł: Jan Paweł II Papież Miłosierdzia
Autor: George W. Kosicki CSB
Wydawnictwo: Wydawnictwo Księży Marianów
ISBN: 978-83-7502-110-3
Oprawa: miękka
Stron: 240
Format: 125 x 195 mm
Cena: 25.00 zł

 Ocena: 3.0/5 Głosów: 3255 
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Księży Marianów

Zamów wybraną pozycję!
Recenzje czytelników
Napisz recenzję
Aby dodać recenzję, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie napisano jeszcze recenzji. Napisz własną recenzję klikając na przycisk "Napisz recenzję" znajdujący się powyżej.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.30885887