Najnowsze: Niedziele Święta
Patronat: |
Powrót
ŚWIĘTO ROCZNICY POŚWIĘCENIA BAZYLIKI LATERAŃSKIEJ: DOM BOGA sobota, 8 listopada 2008, 14:00 Dodał: (Admin) Cesarz Konstantyn, ogłaszając wolność wyznawania religii katolickiej, ofiarował papieżowi Sylwestrowi II pałac na Lateranie i wybudował obok Bazylikę Zbawiciela, nazywaną popularnie Bazyliką św. Jana, gdyż przy niej znajdowało się przez wieki jedyne w Rzymie Baptysterium, czyli kaplica chrzcielna. Lateran przez ponad tysiąc lat był rezydencją papieża, a bazylika do dzisiaj jest jego – jako biskupa Rzymu – katedrą. Na jej frontonie widnieje napis: „Matka i głowa wszystkich kościołów miasta i świata”.
| Bazylika Laterańska | Każdy kościół jest wyrazem obecności Boga w świecie. Jest świadectwem, że On chce być blisko człowieka. Jednak kościół materialny to tylko znak prawdziwej świątyni i domu Boga, który przez swojego Ducha mieszka w sercu człowieka. Wszyscy wierzący w Chrystusa są Jego świątynią i tworzą jedną Bożą budowlę, jaką jest Kościół Święty. Jak każda konstrukcja wznosi się on na fundamencie. Tym fundamentem jest sam Syn Boży, Jezus Chrystus, jednoczący się z nami w sakramentach, a zwłaszcza w sakramencie Eucharystii.
W każdej Mszy św. wspominamy imię Ojca Świętego i swojego biskupa ordynariusza. To wspomnienie jest oznaką jedności Kościoła, podobnie jak dzisiejsze święto konsekracji pierwszej bazyliki jest wyrazem łączności wszystkich kościołów ze Stolicą Apostolską.
abp Szczepan Wesoły
„Gorliwość o dom Twój pożera mnie”. (Ps 69, 10)
Liturgia słowa
PIERWSZE CZYTANIE (Ez 47, 1-2. 8-9. 12)
Czytanie z Księgi proroka Ezechiela
Podczas widzenia otrzymanego od Pana zaprowadził mnie anioł z powrotem przed wejście do świątyni, a oto wypływała woda spod progu świątyni w kierunku wschodnim, ponieważ przednia strona świątyni była skierowana ku wschodowi; a woda płynęła spod prawej strony świątyni na południe od ołtarza. I wyprowadził mnie przez bramę północną na zewnątrz i poza murami powiódł mnie od bramy zewnętrznej, skierowanej ku wschodowi. A oto woda wypływała spod prawej ściany świątyni, na południe od ołtarza.
Anioł rzekł do mnie: «Woda ta płynie na obszar wschodni, wzdłuż stepów, i rozlewa się w wodach słonych, i wtedy wody jego stają się zdrowe. Wszystkie też istoty żyjące, od których tam się roi, dokądkolwiek potok wpłynie, pozostaną przy życiu: będą tam też niezliczone ryby, bo dokądkolwiek dotrą te wody, wszystko będzie uzdrowione.
A nad brzegami potoku mają rosnąć po obu stronach różnego rodzaju drzewa owocowe, których liście nie więdną, których owoce się nie wyczerpują; każdego miesiąca będą rodzić nowe, ponieważ ich woda przychodzi z przybytku. Ich owoce będą służyć za pokarm, a ich liście za lekarstwo».
PSALM (Ps 46, 2-3. 5-6. 8-9)
Refren: Bóg jest we wnętrzu swojego Kościoła.
Bóg jest dla nas ucieczką i siłą: *
najpewniejszą pomocą w trudnościach.
Przeto nie będziemy się bali,
choćby zatrzęsła się ziemia *
i góry zapadły w otchłań morza.
Ref.
Nurty rzeki rozweselają miasto Boże, *
najświętszy przybytek Najwyższego.
Bóg jest w jego wnętrzu, więc się nie zachwieje, *
Bóg je wspomoże o świcie.
Ref.
Pan Zastępów jest z nami, *
Bóg Jakuba jest dla nas obroną.
Przyjdźcie, zobaczcie dzieła Pana, *
zdumiewające dzieła, których dokonał na ziemi.
Ref.
DRUGIE CZYTANIE (1 Kor 3, 9b-11. 16-17))
Czytanie z Pierwszego Listu świętego Pawła Apostoła do Koryntian
Bracia:
Jesteście uprawną rolą Bożą i Bożą budowlą. Według danej mi łaski Bożej, jako roztropny budowniczy, położyłem fundament, ktoś inny zaś wznosi budynek. Niech każdy jednak baczy na to, jak buduje. Fundamentu bowiem nikt nie może położyć innego niż ten, który jest położony, a którym jest Jezus Chrystus.
Czyż nie wiecie, żeście świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w was? Jeżeli ktoś zniszczy świątynię Boga, tego zniszczy Bóg. Świątynia Boga jest świętą, a wy nią jesteście.
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (Por. 2 Krn 7, 16)
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Wybrałem i uświęciłem tę świątynię,
aby moja obecność trwała tam na wieki.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
EWANGELIA (J 2, 13-22)
Słowa Ewangelii według świętego Jana
Zbliżała się pora Paschy żydowskiej i Jezus udał się do Jerozolimy. W świątyni napotkał tych, którzy sprzedawali woły, baranki i gołębie oraz siedzących za stołami bankierów.
Wówczas sporządziwszy sobie bicz ze sznurków, powypędzał wszystkich ze świątyni, także baranki i woły, porozrzucał monety bankierów, a stoły powywracał.
Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie, rzekł: «Weźcie to stąd, a nie róbcie z domu mego Ojca targowiska». Uczniowie Jego przypomnieli sobie, że napisano: «Gorliwość o dom Twój pożera Mnie».
W odpowiedzi zaś na to Żydzi rzekli do Niego: «Jakim znakiem wykażesz się wobec nas, skoro takie rzeczy czynisz?».
Jezus dał im taką odpowiedź: «Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo».
Powiedzieli do Niego Żydzi: «Czterdzieści sześć lat budowano tę świątynię, a Ty ją wzniesiesz w przeciągu trzech dni?». On zaś mówił o świątyni swego Ciała.
Gdy zatem zmartwychwstał, przypomnieli sobie uczniowie Jego, że to powiedział, i uwierzyli Pismu i słowu, które wyrzekł Jezus.
"Dzień Pański" publikujemy dzięki uprzejmości Ojców Paulistów i Wydawnictwa "Edycja Świętego Pawła".
Warto zobaczyć:
Biuletyn "Dzień Pański" - informacje
Wydawnictwo Edycja Świętego Pawła - informacje
www.liturgia.pl
|