ISIDORUS Niedziela - Dzień Pański
Dzisiaj jest poniedziałek, 22. lipca 2024    
Św. Marii Magdaleny
Logowanie | RejestracjaNajnowsze:
Niedziele
Święta
Patronat:
Powrót Powrót
GŁOS BOGA - III Niedziela Adwentu Drukuj
piątek, 12 grudnia 2008, 17:45
Dodał: (Admin)
Bohaterowie dzisiejszych czytań są szczególnym znakiem dla narodu izraelskiego. Podejmując misję proroków, są na usługach Boga jako Jego głos. Przez nich Jahwe komunikuje się ze swoim ludem.Najtrudniejszym zadaniem proroka jest ukazywanie ludziom ich wad, braków i grzechów oraz nawoływanie do nawrócenia. Nikomu nie przychodzi łatwo przyznać się do swoich błędów, dlatego wołanie Izajasza wywołuje agresję i sprzeciw, jednak mimo to prorok z radością przeżywa swoje posłannictwo i odważnie realizuje powierzone mu zadanie.
Jan Chrzciciel tak określa swoją misję: Jestem głosem wołającego na pustyni: Prostujcie drogę Pańską! Ostatni prorok Starego Przymierza przyciąga do siebie ludzi świadectwem życia. Zanim rozpoczął publiczną działalność, przeszedł formację duchową na pustyni. Jego ascetyczny tryb życia budzi u ludzi zrozumiały podziw. Przychodzą nad Jordan, gdzie Jan naucza, czasem ze zwykłej ciekawości, ale udają się także po pomoc w rozwiązywaniu trudnych życiowych problemów. Przyjmując i realizując propozycję Jana, wszyscy przeżywają swoje nawrócenie: prostują drogę życia.

Wezwanie do nawrócenia, czyli przygotowania drogi dla Jezusa, słyszymy zwłaszcza podczas adwentowych rekolekcji. Trzeba nam, jak ludziom przychodzącym do Jana, zapytać siebie: Co muszę zmienić w życiu? Jaka wada przeszkadza mi w przyjaźni z Bogiem? Na czym będzie polegało moje adwentowe nawrócenie? To jest warunek naszego autentycznego przygotowania się na święta Bożego Narodzenia.

bp Antoni Długosz

„Jam głos wołającego na pustyni: Prostujcie drogę Pańską”. (J 1, 23)LITURGIA SŁOWACzytanie Pierwsze
(Iz 61,1-2a.10-11)

Duch Pana Boga nade mną, bo Pan mnie namaścił. Posłał mnie, by głosić dobrą nowinę ubogim, by opatrywać rany serc złamanych, by zapowiadać wyzwolenie jeńcom i więźniom swobodę; aby obwieszczać rok łaski Pańskiej. Ogromnie się weselę w Panu, dusza moja raduje się w Bogu moim, bo mnie przyodział w szaty zbawienia, okrył mnie płaszczem sprawiedliwości, jak oblubieńca, który wkłada zawój, jak oblubienicę strojną w swe klejnoty. Zaiste, jak ziemia wydaje swe plony, jak ogród rozplenia swe zasiewy, tak Pan Bóg sprawi, że się rozpleni sprawiedliwość i chwalba wobec wszystkich narodów.


Psalm responsoryjny
(Łk 1,46-50.53-54)
Duch mój się raduje w Bogu, Zbawcy moim

Wielbi dusza moja Pana,
i raduje się duch mój w Bogu, Zbawcy moim.
Bo wejrzał na uniżenie swojej służebnicy,
oto bowiem odtąd błogosławić mnie będą wszystkie pokolenia.

Gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny,
święte jest imię Jego.
A Jego miłosierdzie z pokolenia na pokolenie
nad tymi, co się Go boją.

Głodnych nasycił dobrami,
a bogatych z niczym odprawił.
Ujął się za swoim sługą, Izraelem,
pomny na swe miłosierdzie.


Czytanie drugie
(1 Tes 5,16-24)

Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie! W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was. Ducha nie gaście, proroctwa nie lekceważcie! Wszystko badajcie, a co szlachetne - zachowujcie! Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła. Sam Bóg pokoju niech was całkowicie uświęca, aby nienaruszony duch wasz, dusza i ciało bez zarzutu zachowały się na przyjście Pana naszego Jezusa Chrystusa. Wierny jest Ten, który was wzywa: On też tego dokona.


Aklamacja przed Ewangelią
(Iz 61, 1)
Duch Pański nade mną, posłał mnie głosić dobrą nowinę ubogim.


Słowa Ewangelii według św. Jana
(J 1,6-8.19-28)

Pojawił się człowiek posłany przez Boga - Jan mu było na imię. Przyszedł on na świadectwo, aby zaświadczyć o światłości, by wszyscy uwierzyli przez niego. Nie był on światłością, lecz /posłanym/, aby zaświadczyć o światłości. Takie jest świadectwo Jana. Gdy Żydzi wysłali do niego z Jerozolimy kapłanów i lewitów z zapytaniem: Kto ty jesteś?, on wyznał, a nie zaprzeczył, oświadczając: Ja nie jestem Mesjaszem. Zapytali go: Cóż zatem? Czy jesteś Eliaszem? Odrzekł: Nie jestem. Czy ty jesteś prorokiem? Odparł: Nie! Powiedzieli mu więc: Kim jesteś, abyśmy mogli dać odpowiedź tym, którzy nas wysłali? Co mówisz sam o sobie? Odpowiedział: Jam głos wołającego na pustyni: Prostujcie drogę Pańską, jak powiedział prorok Izajasz. A wysłannicy byli spośród faryzeuszów. I zadawali mu pytania, mówiąc do niego: Czemu zatem chrzcisz, skoro nie jesteś ani Mesjaszem, ani Eliaszem, ani prorokiem? Jan im tak odpowiedział: Ja chrzczę wodą. Pośród was stoi Ten, którego wy nie znacie, który po mnie idzie, a któremu ja nie jestem godzien odwiązać rzemyka u Jego sandała. Działo się to w Betanii, po drugiej stronie Jordanu, gdzie Jan udzielał chrztu.


"Dzień Pański" publikujemy dzięki uprzejmości Ojców Paulistów i Wydawnictwa "Edycja Świętego Pawła".Warto zobaczyć:

Biuletyn "Dzień Pański" - informacje
Wydawnictwo Edycja Świętego Pawła - informacje
www.liturgia.pl
Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

 Niedziela - Dzień Pański
0.01260185