ISIDORUS fejetony
Dnes je středa, 22. května 2024    
Přihlásit se | RegistraceNejnovější:
Společenství
Víra
Dítě
Mládež
Manželství
Rodiče
Senioři
Každodennost
Duchovní
Kultura a umění
Zpět Zpět
Panenství na obtíž a Panic je na nic Tiskni
čtvrtek, 18 srpna 2005, 23:14
Přidal: Jakub Sowiński (Jakub)
Hned na dvě komedie se mohou v českých kinech těšit čeští teenageři - a v obou půjde o panenství, resp. panictví. Světový trend je ve výběru filmových témat skutečně podivný.

8. září se objeví norsko-švédská údajně komedie Panenství na obtíž (Bare Bea) se sloganem: Jak nebýt poslední pannou ve třídě. Popis filmu je rovněž „roztomilý“: Šestnáctiletá Bea je poslední panna ve třídě. Jestli se nechce dál ztrapňovat, musí jí kamarádky pomoci najít vhodnou oběť, která by ji o panenství připravila.“

Tento týden se pak začala natáčet také údajně komedie české provenience Panic je nanic, který by se v kinech měl objevit na přelomu roku tohoto a příštího roku. Podle tvůrců má být jejich snímek „pro mladé publikum návodem, jak si konečně dosyta užít prázdniny. Hlavními hrdiny jsou tři šestnáctiletí kamarádi z Prahy, jimž dělají problémy jak předpotopní rodiče a většina dospělých, tak hlavně věk. Nejsou totiž ještě opravdovými muži, ale samozřejmě si namlouvají, že dětství už mají dávnou za sebou. Chtějí strávit prázdniny společně, jenže Vašek dostane k narozeninám od babičky poukaz na zájezd k Balatonu. Honza s Jirkou se vypraví na vandr bez něj, ale Vašek si nenechá prázdniny zkazit, z autobusu plného důchodců uteče a vydá se za kamarády.“

Trend podobných komedií pro dospívající se na filmových plátnech objevuje už několik let. Zvláštní je, že spíše přitahuje diváky středního věku, než mládež. Ale co překvapuje, je ono zvolené téma. Jako by panenství nebo panictví byly věci, za něž se má dospívající stydět. V časopisech pro mládež, jako např. Bravo, dokonce redaktoři radí třináctiletým dívkám, jak mít co nejlépe orgasmus či jak prožít nejlépe noc s klukem.

Svědčí to mnohé o současné konzumní společnosti. Možná děti dospívají dříve, ale ve výsledku se pak žení a vdávají, pokud vůbec, až v pozdějším věku. Sice znají taje sexu od útlého mládí, ale Evropa a USA pomalu vymírají, protože se rodí stále méně dětí.

Dokáže si vůbec některý z tvůrců představit, jaké poselství dává jeho film na podobné téma, naděje do budoucna? Že myšlenka „užij si a nevaž se“, viděná optikou budoucnosti, vyznívá pro tradiční svět katastroficky?

Jan Lipšanský
Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Váše názory: Přidejte svůj komentář Číst vše (0)
Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se.
Přihlásit se:
Jméno: Heslo: Přihlásit se trvale!   
   Zaregistrujte se
K tomuto tématu nejsou žádné příspěvky. Váš může být první.

Rychlá navigace:

Doporučujeme:

Provozovatel:

© 2002-2015 Křesťanský Portál Svatého Isidora
Patrona Internetu a Internautů, ISSN 1803-1285
Vydavatel:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Šéfredaktor:
Tomasz Adam Kaniewski
Zástupce pro českou sekci:
Jakub Sowinski
Adresa redakce:
Redakce Isidorus.Net,
ul. Šafránice 555,
547 01 Náchod;
Bankovní spojení:
Poštovní spořitelna
221929497 / 0300
Projekt a zpracování:


Česká verze Wersja polska

0.03017616