ISIDORUS felietony
Dzisiaj jest niedziela, 19. maja 2024    
Logowanie | RejestracjaNajnowsze:
Społeczeństwo
Wiara
Dziecko
Młodzież
Małżonkowie
Rodzice
Seniorzy
Codzienność
Duchowni
Kultura i sztuka
Powrót Powrót
Panenství na obtíž a Panic je na nic Drukuj
czwartek, 18 sierpnia 2005, 23:14
Dodał: Jakub Sowiński (Jakub)
Hned na dvě komedie se mohou v českých kinech těšit čeští teenageři - a v obou půjde o panenství, resp. panictví. Světový trend je ve výběru filmových témat skutečně podivný.

8. září se objeví norsko-švédská údajně komedie Panenství na obtíž (Bare Bea) se sloganem: Jak nebýt poslední pannou ve třídě. Popis filmu je rovněž „roztomilý“: Šestnáctiletá Bea je poslední panna ve třídě. Jestli se nechce dál ztrapňovat, musí jí kamarádky pomoci najít vhodnou oběť, která by ji o panenství připravila.“

Tento týden se pak začala natáčet také údajně komedie české provenience Panic je nanic, který by se v kinech měl objevit na přelomu roku tohoto a příštího roku. Podle tvůrců má být jejich snímek „pro mladé publikum návodem, jak si konečně dosyta užít prázdniny. Hlavními hrdiny jsou tři šestnáctiletí kamarádi z Prahy, jimž dělají problémy jak předpotopní rodiče a většina dospělých, tak hlavně věk. Nejsou totiž ještě opravdovými muži, ale samozřejmě si namlouvají, že dětství už mají dávnou za sebou. Chtějí strávit prázdniny společně, jenže Vašek dostane k narozeninám od babičky poukaz na zájezd k Balatonu. Honza s Jirkou se vypraví na vandr bez něj, ale Vašek si nenechá prázdniny zkazit, z autobusu plného důchodců uteče a vydá se za kamarády.“

Trend podobných komedií pro dospívající se na filmových plátnech objevuje už několik let. Zvláštní je, že spíše přitahuje diváky středního věku, než mládež. Ale co překvapuje, je ono zvolené téma. Jako by panenství nebo panictví byly věci, za něž se má dospívající stydět. V časopisech pro mládež, jako např. Bravo, dokonce redaktoři radí třináctiletým dívkám, jak mít co nejlépe orgasmus či jak prožít nejlépe noc s klukem.

Svědčí to mnohé o současné konzumní společnosti. Možná děti dospívají dříve, ale ve výsledku se pak žení a vdávají, pokud vůbec, až v pozdějším věku. Sice znají taje sexu od útlého mládí, ale Evropa a USA pomalu vymírají, protože se rodí stále méně dětí.

Dokáže si vůbec některý z tvůrců představit, jaké poselství dává jeho film na podobné téma, naděje do budoucna? Že myšlenka „užij si a nevaž se“, viděná optikou budoucnosti, vyznívá pro tradiční svět katastroficky?

Jan Lipšanský
Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.03623390