ISIDORUS felietony
Dzisiaj jest niedziela, 21. kwietnia 2024    
Logowanie | RejestracjaNajnowsze:
Społeczeństwo
Wiara
Dziecko
Młodzież
Małżonkowie
Rodzice
Seniorzy
Codzienność
Duchowni
Kultura i sztuka
Powrót Powrót
Ať Vaše zdrženlivost bude pokrmem chudých (Augustin). Drukuj
poniedziałek, 11 lutego 2008, 20:31
Dodał: Łukasz (iti)
Půst jako čas duchovní obnovy byl znám již ve Starým zákoně, a proto ho praktikoval samotný Pán na poušti. Skrze různá duchovní cvičení, odříkávání, zintenzivňování duchovního a modlitebního života se osoba, která se postí, snaží vytvořit větší prostor pro Boha.

opis
opis
autor
Křesťanství velmi brzo dospělo k tomu, že velikonoční svátky, shrnujícími podstatu víry, vyžadovalo toto rozšiřování prostoru pro Boží lásku a obzvlášť pro setkání se zmrtvýchvstalým Pánem.

Určení délky postní doby má své kořeny v tradici egyptských křesťanů velmi intensivně spojujících Starý a Nový zákon. Čtyřicet dnů země byla očišťovaná vodou potopy, čtyřicet let Bůh očisťoval vyvolený lid na poušti, čtyřicet dnů putoval Eliáš na horu Choreb a konečně sám Pán se čtyřicet dnů připravoval na plnění svého poslaní. Číslo 40 tak v Písmu svatém vyjadřuje očišťování a přípravu na veliké Boží skutky.

V prvotní církvi byla postní doba počátkem dlouholetého pokání pro hříšníky a poslední etapou přípravy ke křtu katechumenů. Tyto prvky označily liturgickou dobu zvláštním charakterem, který nezanikl přes zrušení „stavu kajícníků“ nebo omezení počtu katechumenů. V dnešní liturgii přetrval zvyk sypání popelem na znak pokání, vynechání slov Aleluja z liturgického zpěvu a časté modlitby vybízející k proměně a obracení.

Postní doba už od starozákonní doby byla spojená s odříkáváním (jídla, ale nejen jeho). Toto převzalo i křesťanství, které postu přidalo zvláštní vyznám. Sv. Augustin poučoval věřící, že půst od pokrmů je prostředkem skutků milosrdenství a že jejich „zdrženlivost se má stát pokrmem chudých“. Sociální aspekt půstu zdůrazňoval již papež Lev Veliký.

Obzvláště, intenzivní rozjímaní utrpení a ponížení Pána Ježíše má za účel ukázat nesmírnosti Boží lásky a prohloubit vztah s Bohem, který spojil se s lidským osudem. Všechno toto má také vést k revizi našeho nasledování Krista, odrážejícího se v mezilidských vztazích. Zvlášť doporučovaným duchovním projevem je pobožnost křížové cesty, silně se vztahující k dějinám spásy v církevním a společenském kontextu.
Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.04070281