ISIDORUS fejetony
Dnes je sobota, 13. dubna 2024    
Přihlásit se | RegistraceNejnovější:
Společenství
Víra
Dítě
Mládež
Manželství
Rodiče
Senioři
Každodennost
Duchovní
Kultura a umění
Zpět Zpět
Jsou křesťané neviditelní? Tiskni
středa, 6 dubna 2005, 23:02
Přidal: Jakub Sowiński (Jakub)
Tak z vily Velkého bratra vypadla Tereza - a mnozí na internetových fórech zajásali, ta holka jim byla nějak podezřelá. Ano, věřící člověk je dnes rarita, cosi z cirkusu - pokud si ho tedy někdo všimne. V ostatních případech jsou věřící spíše pro druhé neviditelní.

A není se co divit - začíná to třeba už u zákonodárství. Česká republika dodnes nemá uzavřenou smlouvu s Vatikánem, a to jako jediná z postkomunistických zemí, a evropských vůbec. Smutné prvenství. V České
republice stále není vyřešen ani vnitřní vztah státu a církve - z restitucí byly církve svévolně vyloučeny, a odluka církve od státu tak není možná. Jednotlivé kostely chátrají, i když jde často o cenné historické památky, protože ze strany státu na spoustu z nich nepřijdou peníze.

Ale stejné je to i v kostelech - věřící člověk se zajde do některého z mála otevřených kostelů přes den pomodlit. A myslíte, že si ho nevěřící všimnou? Ačkoliv všude visí cedulky zákaz focení, dodržovat ticho, vypnout mobilní telefony, turisté se nahrnou dovnitř, fotí, povídají si nahlas, telefonují, prostě toho věřícího, který se modlí, naprosto ignorují. A někdy se tak děje i během mší. Protestantští bratři jsou na tom o mnoho lépe, když mají modlitebny přes celý týden
buď zavřené, nebo schované v běžných domech.

Nebo v médiích. Věřící člověk, většinou nějaký známý kněz jako Tomáš Halík nebo Ivan Štampach, dostane slovo dejme tomu před Vánoci nebo velikonocemi. Kardinála Vlka pozvou maximálně do nějakého kontroverzního
diskuzního pořadu, kde se probírá privatizace Katedrály nebo majetkové vypořádání s katolickou církví.

Když jsme u médií a televize a filmu zvlášť, tak věřící lidé jsou zde zobrazováni maximálně jako nějaký tradiční folklór nebo kolorit. Že by si někdo dal práci a skutečně se o věřící zajímal, to ne. Ale pak se objeví třeba takový seriál Strážce duší, a člověk nevěří svým očím, když vidí, že kněz v údajně seriálu ze současnosti nosí na hlavě biret, jenž se přestal nosit v 60. letech minulého století. Nebo v jiném seriálu Eden, v části nazvané Zlatá karta, navštěvuje věřící mše, kde ministranti nemají bílé, ale barevné rochetky, a to se ani nekoná nějaká slavnost.

Poněkud si za to ale můžeme sami. Podívejte se třeba na bratry židy - když se Česká pojišťovna (nebo spořitelna?) pokoušela znesvětit při stavbě nalezené židovské hroby ve Vladislavské ulici v Praze, byl z toho skandál. Když se někdo otře o téma holokaustu, jsou zde. Ale co my, když se objeví komiks, v němž je Ježíš zpodobněn jako feťák? Usmějeme se, pobavíme se, a když se objeví poslanec z KDU-ČSL, který podá trestní oznámení, máme ho dokonce za blázna. Zní to sice otřepaně, ale chce se mi říct, že za prvních křesťanů by se něco podobného nestalo - za urážku Boha, Ježíše i své víry šli na smrt.

Nezpohodlněli jsme ve své víře? Nezparchantěli? Vážíme si vůbec ještě své víry, Boha, Krista? Nejspíše ano... Přemýšlím, čím je to dáno, a napadá mi - dříve jsme museli svou víru hájit a bránit. Svět proti křesťanům bojoval a my se mohli bránit. Nyní nás však svět ignoruje a my stojíme na vlastních nohou. Nemusíme se tolik bránit proti něčemu, ale uvnitř sebe. Sami sebe bránit před náporem konzumismu, televizních sedánků a pohodlnosti. Zvládneme to? Ve spolupráci s naším jediným Bohem?

Jan Lipšanský
Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Váše názory: Přidejte svůj komentář Číst vše (0)
Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se.
Přihlásit se:
Jméno: Heslo: Přihlásit se trvale!   
   Zaregistrujte se
K tomuto tématu nejsou žádné příspěvky. Váš může být první.

Rychlá navigace:

Doporučujeme:

Provozovatel:

© 2002-2015 Křesťanský Portál Svatého Isidora
Patrona Internetu a Internautů, ISSN 1803-1285
Vydavatel:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Šéfredaktor:
Tomasz Adam Kaniewski
Zástupce pro českou sekci:
Jakub Sowinski
Adresa redakce:
Redakce Isidorus.Net,
ul. Šafránice 555,
547 01 Náchod;
Bankovní spojení:
Poštovní spořitelna
221929497 / 0300
Projekt a zpracování:


Česká verze Wersja polska

0.02406692