ISIDORUS Lednica 2000
Dzisiaj jest czwartek, 6. maja 2021    
Świętych Apostołów Filipa i Jakuba
Logowanie | RejestracjaNajnowsze:
XIII Lednica
O Lednicy 2000
Powrót Powrót
Benedykt XVI otrzyma bilet na pociąg “Święty Jacek” Drukuj
niedziela, 8 marca 2009, 15:04
Dodał: (Admin)
Papież Benedykt XVI otrzyma 11 marca od młodzieży lednickiej bilet okolicznościowy z numerem jeden na pociąg „Święty Jacek”, który w czerwcu przywiezie uczestników z Polski i innych krajów na Spotkanie Młodych nad Jezioro Lednickie.

Specjalny pociąg już po raz trzeci uruchomi PKP Intercity, a jego nazwa nawiązuje do postaci żyjącego w XIII wieku założyciela polskich dominikanów – św. Jacka Odrowąża. Skład wyruszy z Przemyśla i przez Kraków, Wrocław oraz Poznań podąży do Lednogóry w pobliżu Lednicy.Papieżowi bilet na pociąg wręczy podczas środowej audiencji generalnej kilkuosobowa delegacja z dominikaninem ojcem Tomaszem Dostatnim, przedstawicielami PKP i świata akademickiego oraz ambasadorami Lednicy, którzy wymyślili ideę Biletu Honorowego dla Ojca Świętego.
Brama Lednicka - Ryba
Brama Lednicka - Ryba

Wydrukowany ozdobnie na wielkoformatowym papierze bilet zawiera tekst w języku włoskim: „Młodzież europejska ma zaszczyt zaprosić Papieża Benedykta XVI na jedyną w swoim rodzaju podróż konferencyjno-pielgrzymkową transhistorycznym Pociągiem ‘Święty Jacek’, który wyruszy dnia 6 czerwca 2009 roku ze stacji Przemyśl Główny”.

Na bilecie umieszczono papieski herb Benedykta XVI oraz herb św. Jacka Odrowąża i logo Lednicy. Swoje podpisy złożyli na nim metropolici: krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz i gnieźnieński, arcybiskup Henryk Muszyński oraz organizator Lednicy – o. Jan Góra.

„Wiadomo, że Papież nie przyjedzie, ale chodzi o to, by przyjmując nasz bilet, objął duchową pieczę nad młodzieżą, która udaje się na Lednicę. Tym bardziej, że tegoroczna Lednica ma wymiar europejski i w pociągu będą podróżowały delegacje z Niemiec, Ukrainy, Litwy i Austrii” – powiedział KAI Tadeusz Syka, ambasador Lednicy i główny pomysłodawca biletu dla Papieża.

Pociągiem, który zabierze 900 osób, przyjedzie na Lednicę m.in. metropolita lwowski obrządku łacińskiego, abp Mieczysław Mokrzycki z młodzieżą z Ukrainy. Były sekretarz Jana Pawła II będzie wiózł krzyż, który towarzyszył Ojcu Świętemu w jego ostatni Wielki Piątek w 2005 roku.

W pociągu „Święty Jacek” będą wiezione także relikwie św. Jacka Odrowąża z Krakowa oraz jego krewnego i współbrata w zakonie – błogosławionego Czesława z Wrocławia. Na największych stacjach skład ma być witany przez przedstawicieli władz miast i przedstawicieli Kościoła.


Na czuwania modlitewne nad Jeziorem Lednickim – gdzie w 966 roku Mieszko I przyjął chrzest Polski – przybywają co roku dziesiątki tysięcy uczestników, którzy pod Bramą-Rybą dokonują uroczyście aktu wyboru Chrystusa. Spotkaniom patronował od początku Jan Paweł II, który kierował do młodych swoje przesłania. Zwyczaj ten przejął po nim Benedykt XVI.

Tegoroczne spotkanie na Lednicy odbędzie się 6 czerwca z udziałem delegacji młodzieży z całej Europy, która na wzór młodych Polaków ma ślubować wierność Chrystusowi.
Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.01623892