ISIDORUS zprávy
Dnes je sobota, 18. května 2024    
Přihlásit se | RegistraceNejnovější:
Z domova
Ze světa
Z Vatikánu
Z episkopátu
Z diecéze
Z farnosti
Věda
Zpět Zpět
Američtí vědci objevili zdroj neembryonálních kmenových buněk Tiskni
úterý, 12 června 2007, 20:15
Přidal: (Admin)
Výzkumy tří nezávislých vědeckých týmů ukazují na možnost výroby kmenových buněk podobných embryonálním, aniž by přitom musela být vytvářena a posléze zabíjena lidská embrya. Závěry výzkumu zveřejnila minulý týden Univerzita v Utahu.

Podle zprávy, kterou vědci z Univerzity v Utahu zveřejnili 6.6.2007, se jim povedlo přimět buňky z kůže myší, aby se chovaly jako embryonální kmenové buňky, tj. aby byly schopny přeměnit se do jakéhokoli druhu tělních buněk.

O významu objevu pro medicínu i etiku hovořila s novináři profesorka Maureen Condicová: "Není zatím jasné, zda se podaří postup použitý na myších použít i při získávání buněk z lidské tkáně. Vezmeme-li však v úvahu, o jak snadný postup se jedná a kolik toho již o genetických změnách víme, zdá se vysoce pravděpodobné, že v budoucnu tento postup budeme moci aplikovat i na lidské buňky."

Předností tohoto postupu podle Condicové je, že takto lze získat buňky nabízející stejné vlastnosti jako buňky kmenové, aniž by však bylo nutné vytvářet lidská embrya nebo klony.

Buňky vyrobené novým postupem však nebudou zbaveny problémů provázejících i embryonální kmenové buňky, např. nádorových forem a genové nestability. Přesto však Condicová hodnotí výsledek jako významný krok kupředu: "Nejen že jde o postup snadnější než při získávání embryonálních kmenových buněk, řeší se tím navíc mnohé etické otázky související s destrukcí embryí vzniklých za účelem výzkumu," vysvětluje.

"Pluripotentní buňky vytvořené tímto novým způsobem tedy nabízejí stejné vlastnosti jako embryonální kmenové buňky, nevyvolávají však žádné etické spory ani nevyžadují takovou technickou náročnost, jaká je spojena se současnými postupy izolace lidským embryonálních kmenových buněk," shrnuje závěry výzkumu profesorka Maureen Condicová.

Jiří Gračka
Zdroj: ZENIT
Převzato z http://tisk.cirkev.cz
Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Váše názory: Přidejte svůj komentář Číst vše (0)
Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se.
Přihlásit se:
Jméno: Heslo: Přihlásit se trvale!   
   Zaregistrujte se
K tomuto tématu nejsou žádné příspěvky. Váš může být první.

Rychlá navigace:

Doporučujeme:

Provozovatel:

© 2002-2015 Křesťanský Portál Svatého Isidora
Patrona Internetu a Internautů, ISSN 1803-1285
Vydavatel:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Šéfredaktor:
Tomasz Adam Kaniewski
Zástupce pro českou sekci:
Jakub Sowinski
Adresa redakce:
Redakce Isidorus.Net,
ul. Šafránice 555,
547 01 Náchod;
Bankovní spojení:
Poštovní spořitelna
221929497 / 0300
Projekt a zpracování:


Česká verze Wersja polska

0.03069710