ISIDORUS wiadomości
Dzisiaj jest wtorek, 20. lutego 2024    
Logowanie | RejestracjaNajnowsze:
Z kraju
Ze świata
Z Watykanu
Z episkopatu
Z diecezji
Z parafii
Nauka
Powrót Powrót
Američtí vědci objevili zdroj neembryonálních kmenových buněk Drukuj
wtorek, 12 czerwca 2007, 20:15
Dodał: (Admin)
Výzkumy tří nezávislých vědeckých týmů ukazují na možnost výroby kmenových buněk podobných embryonálním, aniž by přitom musela být vytvářena a posléze zabíjena lidská embrya. Závěry výzkumu zveřejnila minulý týden Univerzita v Utahu.

Podle zprávy, kterou vědci z Univerzity v Utahu zveřejnili 6.6.2007, se jim povedlo přimět buňky z kůže myší, aby se chovaly jako embryonální kmenové buňky, tj. aby byly schopny přeměnit se do jakéhokoli druhu tělních buněk.

O významu objevu pro medicínu i etiku hovořila s novináři profesorka Maureen Condicová: "Není zatím jasné, zda se podaří postup použitý na myších použít i při získávání buněk z lidské tkáně. Vezmeme-li však v úvahu, o jak snadný postup se jedná a kolik toho již o genetických změnách víme, zdá se vysoce pravděpodobné, že v budoucnu tento postup budeme moci aplikovat i na lidské buňky."

Předností tohoto postupu podle Condicové je, že takto lze získat buňky nabízející stejné vlastnosti jako buňky kmenové, aniž by však bylo nutné vytvářet lidská embrya nebo klony.

Buňky vyrobené novým postupem však nebudou zbaveny problémů provázejících i embryonální kmenové buňky, např. nádorových forem a genové nestability. Přesto však Condicová hodnotí výsledek jako významný krok kupředu: "Nejen že jde o postup snadnější než při získávání embryonálních kmenových buněk, řeší se tím navíc mnohé etické otázky související s destrukcí embryí vzniklých za účelem výzkumu," vysvětluje.

"Pluripotentní buňky vytvořené tímto novým způsobem tedy nabízejí stejné vlastnosti jako embryonální kmenové buňky, nevyvolávají však žádné etické spory ani nevyžadují takovou technickou náročnost, jaká je spojena se současnými postupy izolace lidským embryonálních kmenových buněk," shrnuje závěry výzkumu profesorka Maureen Condicová.

Jiří Gračka
Zdroj: ZENIT
Převzato z http://tisk.cirkev.cz
Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.02921795