ISIDORUS wiadomości
Dzisiaj jest poniedziałek, 15. lipca 2024    
św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła
Logowanie | RejestracjaNajnowsze:
Z kraju
Ze świata
Z Watykanu
Z episkopatu
Z diecezji
Z parafii
Nauka
Powrót Powrót
Wrocław: Debata ”Księga rodzaju a teoria ewolucji” (video) Drukuj
piątek, 21 września 2012, 22:30
Dodał: (Admin)
22 września 2012 roku w Ewangelikalnej Wyższej Szkole Teologicznej odbyła się Debata na temat teistycznego ewolucjonizmu i kreacjonizmu, z udziałem Ks. bp prof. dr hab. Andrzeja Siemieniewskiego z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu oraz Ks. Marka Kmiecia z Ewangelicznego Kościoła Reformowanego we Wrocławiu.

Debata ”Księga rodzaju a teoria ewolucji” była punktem kulminacyjnym programu XV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Ewangelikalnej Wyższej Szkole Teologicznej. Poruszany w debacie temat ten, choć interesujący i budzący niezwykle silne emocje w środowiskach chrześcijańskich, w Polsce jest rzadko poruszany w publicznej dyspucie. W debacie w EWST wzieli udział duchowni, ponieważ kwestia „stworzenie czy ewolucja” dotyczy nie tylko obszaru nauki, ale także wiary, koncepcji filozoficznych i sposobu interpretowania Pisma Świętego.
Według różnych badań około połowa Polaków opowiada się za ewolucją, jedna trzecia zaś to zwolennicy teorii o Stworzeniu. Dlatego więc pytania „Ewolucja czy Stworzenie”, „Bóg czy Ślepy Zegarmistrz”, „Małpa czy Adam i Ewa”, „Czas i przypadek czy porządek i cel” nie stanowią wyłącznie bazy do teoretycznych, akademickich dyskusji, ale rozgrzewają umysły wielu ludzi – młodszych i starszych, lepiej i gorzej wykształconych. Dyskusja pomiędzy uczestnikami debaty dotyczyła metaforycznych i literalnych odczytań opisu stworzenia z Księgi Rodzaju, stanowiska chrześcijanina wobec teorii ewolucji i prób jej pogodzenia z chrześcijańską teologią. Uczestnicy podjęli także problem przystawalności wyników badań naukowych do treści Objawienia.Uczestnicy debaty:

Ks. bp prof. dr hab. Andrzej Siemieniewski
Duchowny katolicki, biskup pomocniczy wrocławski, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej. Profesor teologii, doktor habilitowany teologii (duchowości) Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, doktor teologii (duchowości) Papieskiego Uniwersytetu Św. Tomasza z Akwinu w Rzymie, licencjusz Teologii Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Urodzony 8 sierpnia 1957 r. we Wrocławiu. W roku 1979 wstąpił do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Wyświęcony na kapłana 1 czerwca 1985 r. we Wrocławiu. Mianowany biskupem 5 stycznia 2006 r. Sakrę biskupią przyjął 11 lutego 2006 z rąk arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego.

Ks. Marek Kmieć
Duchowny (pastor) protestancki Ewangelicznego Kościoła Reformowanego we Wrocławiu. Urodzony w 1965 r., ordynowany w 1993 r. Posiada tytuł magistra uzyskany w Multnomah Bible Seminary w Stanach Zjednoczonych. Przez pewien czas był członkiem Reformation Covenant Church w Oregon City, USA.

Po powrocie do Polski w 1994 r. pracował przez 2 lata w Biblijnym Seminarium Teologicznym we Wrocławiu.


Debata odbyła się w Ewangelikalnej Wyższej Szkole Teologicznej we Wrocławiu.


Patronat medialny:

Wrocławska Redakcja Gościa Niedzielnego
www.ekumenizm.pl
www.isidorus.netEWST we Wrocławiu jest międzywyznaniową, chrześcijańską uczelnią teologiczną. Jest to szkoła niepubliczna, o uprawnieniach uczelni zawodowej.

EWST realizuje licencjackie studia zawodowe pierwszego stopnia w zakresie teologii a także kursy dokształcające, szkolenia kadry naukowej. Prowadzi także działalność naukową i naukowo-badawczą, w tym badania na rzecz środowisk chrześcijańskich.

EWST prowadzi również działalność edukacyjną oraz informacyjną kierowaną do środowisk pozachrześcijańskich. W ramach szkoły języków biblijnych prowadzi podstawowe kursy starożytnych języków obcych, zaś w ramach realizowanej we współpracy z władzami lokalnymi Międzykulturowej Akademii III Wieku działa na rzecz dialogu i porozumienia międzywyznaniowego, prowadząc programy edukacyjne ukierunkowane na upowszechnienie wiedzy o protestanckim dorobku kulturowo-społecznym.

Ewangelikalna Wyższa Szkoła Teologiczna
ul. św. Jadwigi 12
50-266 Wrocław
Tel. 71 346 99 00
e-mail: dziekanat@ewst.edu.pl
www.ewst.edu.pl


Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.04113388