ISIDORUS wiadomości
Dzisiaj jest poniedziałek, 15. lipca 2024    
św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła
Logowanie | RejestracjaNajnowsze:
Z kraju
Ze świata
Z Watykanu
Z episkopatu
Z diecezji
Z parafii
Nauka
Powrót Powrót
Kraków: Nowi biskupi pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej Drukuj
sobota, 16 lipca 2011, 13:00
Dodał: (Admin)
Ks. Grzegorz Ryś i o. Damian Muskus – to nowi biskupi pomocniczy w Krakowie. Podwójną nominację dla archidiecezji krakowskiej ogłosiła dziś (16.07.) Nuncjatura Apostolska.


Pierwszy z nominatów, ks. prał. dr hab. Grzegorz Ryś, dotychczas pełnił funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej i zarazem przewodniczącego Konferencji Rektorów Seminariów Duchownych w Polsce. Decyzją Ojca Świętego Benedykta XVI został biskupem pomocniczym w Krakowie i otrzymał stolicę tytularną Arcavica.

Ks. Ryś ma 47 lat. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk ks. kard. Franciszka Macharskiego 22 maja 1988 r. Kieruje Katedrą Historii Kościoła w Średniowieczu na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Jest członkiem zespołu redakcyjnego „Tygodnika Powszechnego”.


O. Damian Andrzej Muskus OFM był gwardianem i kustoszem sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. W czerwcu br. został mianowany sekretarzem formacji i studiów prowincji oo. Bernardynów. Papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej i biskupem pomocniczym Amaia.

Biskup-nominat na 44 lata. Formację seminaryjną pobierał w Wyższym Seminarium Duchownym oo. Bernardynów w Krakowie i w Kalwarii Zebrzydowskiej. Święcenia kapłańskie otrzymał 12 czerwca 1993 r. z rąk abp. Mariana Jaworskiego.

Duszpasterzował wśród pielgrzymów kalwaryjskich, doktoryzował się na KUL-u z katechetyki, a w kolejnych latach był wychowawcą kleryków i rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Ojców Bernardynów oraz gwardianem klasztoru św. Franciszka z Asyżu. W latach 2005-2011 był gwardianem klasztoru Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii i kustoszem Sanktuarium.źródło: www.episkopat.pl


Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.03022623