ISIDORUS wiadomości
Dzisiaj jest środa, 12. czerwca 2024    
Logowanie | RejestracjaNajnowsze:
Z kraju
Ze świata
Z Watykanu
Z episkopatu
Z diecezji
Z parafii
Nauka
Powrót Powrót
Jałmużna wielkopostna 2012 - Pomagam starszym! Drukuj
poniedziałek, 27 lutego 2012, 16:27
Dodał: (Admin)
Szacuje się, że w ciągu najbliższych kilkunastu lat co czwarty Polak będzie miał 60 i więcej lat. Caritas Polska, Eleos i Diakonia zaproponowały, aby tegorocznej Jałmużnie towarzyszyła troska o ludzi starszych. Hasło kampanii „Pomagam starszym” ma zachęcić do dostrzeżenia w życiu społecznym stale rosnącej grupy seniorów oraz ich potrzeb.


Coraz częściej w mediach mówi się o problemie starzenia się naszego społeczeństwa. Prawdopodobnie ta tendencja nie zostanie zahamowana w najbliższych latach. Ma to poważne konsekwencje nie tylko gospodarcze, ale i społeczno-kulturowe. Sytuację utrudnia pogłębiający się kryzys ekonomiczny. Osobom starszym, zwłaszcza posiadającym niskie dochody, trudno jest sprostać wyzwaniom codzienności. Odczuwają ograniczenia fizyczne (zdrowotne) powodujące zanik aktywności i więzi towarzyskich. Źródłem cierpienia jest poczucie osamotnienia, niezrozumienia bądź nieprzydatności.


Caritas Polska od kilku lat zwraca uwagę na konieczność zacieśnienia solidarności międzypokoleniowej. W nurt troski o ludzi starszych, chorych i niepełnosprawnych wpisuje się tegoroczna ekumeniczna akcja Jałmużny Wielkopostnej. Jej hasło „Pomagam starszym” stanowi zachętę skierowaną do dzieci i młodzieży, aby okazywali troskę o seniorów w rodzinie i najbliższym środowisku. Dzieci umieją wyartykułować swoje potrzeby i oczekiwania wobec świata dorosłych. Wiedzą, czego mają prawo oczekiwać od swych najbliższych. Niestety, nie zawsze pamiętają o tym, że rodzice i dziadkowie potrzebują ich obecności, a nierzadko opieki.

Od 2005 roku, podczas Wielkiego Postu, największe organizacje kościelne w Polsce zachęcają dzieci i młodzież do ofiary i wyrzeczenia. Akcja ma charakter wychowawczy: uczy miłości bliźniego, która kosztuje. Rezygnując z drobnych, ale konkretnych przyjemności (słodycze, różne formy rozrywki) można zaoszczędzić pieniądze i przeznaczyć je na dobry cel. Poprzez małą ofiarę możemy pomóc tym, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej.

W 2012 roku diecezjalne Caritas rozprowadziły 1,1 mln skarbonek. Najwięcej trafiło do diecezji rzeszowskiej, częstochowskiej, legnickiej, pelplińskiej, poznańskiej, przemyskiej, płockiej, wrocławskiej. Diakonia rozprowadziła 13 tys., a Eleos – 20 tysięcy.

Akcja trwa przez cały Wielki Post. W niektórych diecezjach jej finał ma bardzo uroczysty charakter. Dzieci i młodzież przynoszą skarbonki jako dar ołtarza podczas Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. W innych wierni zostawiają skarbonki w kościele przy okazji święcenia pokarmów wielkanocnych. W jeszcze innych – skarbonki są przekazywane podczas uroczystej liturgii Mszy św. w Święto Miłosierdzia Bożego.
Wielkopostnym darem może być również
przeznaczenie 1 % podatku dochodowego w rocznym zeznaniu podatkowym.


Troszcząc się o chorych i cierpiących Caritas kontynuuje kampanię „Ile kosztuje życie? – Twój 1%”, z której wpływy przeznaczy na organizację wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego w całej Polsce (KRS Caritas Polska 0000198645).

Kampania społeczna „Jałmużna Wielkopostna” jest odpowiedzią Caritas Polska m.in. na papieskie Orędzie Wielkopostne, w którym Papież Benedykt XVI poucza, że Chrześcijanin musi troszczyć się nie tylko o siebie, lecz również o bliźnich, wiedząc, że nasze losy są od siebie współzależne, tak w dobru, jak i w złu.


Caritas w Polsce prowadzą obecnie:

28 Domów Opieki Społecznej dla blisko 1,5 tys. seniorów,
30 Środowiskowych Domów Opieki dla blisko tysiąca osób;
20 świetlic parafialnych dla seniorów, z których korzysta ponad 600 osób;
15 domów dziennego pobytu dla starszych, z których korzysta około 600 osób oraz 2 rodzinne domy opieki dla 16 seniorów;

Z usług opiekuńczych, świadczonych przez pracowników Caritas w domach chorych, rocznie korzysta prawie 2 tys. osób.


Diecezjalne Caritas prowadzą także:

ponad 60 Warsztatów Terapii Zajęciowej z ponad 2,5 tysiącami beneficjentów,
ponad 200 wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, z których korzysta 13 tys. osób,
ponad 170 Stacji Opieki, z których rocznie korzysta ponad 324 tys. podopiecznych,
9 hospicjów stacjonarnych z blisko 200 miejscami dla chorych,
46 hospicjów domowych, z których w ciągu roku korzysta około 4,5 tys. podopiecznych.


źródło: www.CARITAS.pl


Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.03378582