ISIDORUS wiadomości
Dzisiaj jest piątek, 19. kwietnia 2024    
Logowanie | RejestracjaNajnowsze:
Z kraju
Ze świata
Z Watykanu
Z episkopatu
Z diecezji
Z parafii
Nauka
Powrót Powrót
Stanovisko k projednávání návrhu zákona o zmírnění některých majetkových křivd Drukuj
środa, 11 czerwca 2008, 0:03
Dodał: (Admin)
K současné situaci v projednávání návrhu zákona o zmírnění některých majetkových křivd v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR vydaly společné stanovisko Česká biskupská konference (ČBK) a Ekumenická rada církví (ERC).


Návrh zákona o zmírnění některých majetkových křivd spáchaných na církvích a náboženských společnostech v letech 1948-1989 stále setrvává v Poslanecké sněmovně v prvním čtení. Podle vývoje z prvního červnového týdne bude Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 32. schůzi projednávat namísto vládního zákona poslanecký návrh na zřízení dočasné parlamentní komise, která by měla pracovat až do konce roku 2008 a hledat schůdná řešení. Záležitost je mimo dosah církví a náboženských společností. Církve a náboženské společnosti tak nemají zatím o čem jednat, protože dosud zaznívala pouze negace vládního návrhu, nyní je na programu návrh na zřízení komise. Jiný schůdný návrh, jiná relevantní čísla a kalkulace dopadů zatím nikdo nepředložil.

ČBK a ERC jsou toho názoru, že diskuse, kterou nabízí návrh parlamentní komise, mohla probíhat mezi prvním a druhým čtením a přinést řešení přijatelná pro obě strany. Komisi mohly dostatečně zastoupit výbory poslanecké sněmovny. Oddálení výsledku těžce ponesou hlavně obce a města, kterým se opět vzdaluje možnost rozvoje odblokováním nemovitostí. Zdržení zatěžuje také státní rozpočet České republiky.

Pokud v jednání této schůze sněmovny bude zřízena dočasná parlamentní komise, pak se vládní návrh zákona opět odkládá. Zákon má přinést do budoucna úlevu ekonomice státu a uvolnit ruce církvím i náboženským společnostem k samostatnému životu a efektivnější práci pro společnost, kterou stát s užitkem přijímá. Církve a náboženské společnosti se v čase odkladu nestanou součástí politických bojů uvnitř sněmovny. Získaný čas využijí k lepší prezentaci vlastních postojů a přínosu práce pro občany České republiky, která v negativních tahanicích politických rozepří zaniká.

Irena Sargánková
tisková mluvčí ČBK

Ondřej Chrást
tiskový mluvčí ERC
Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.03552198