ISIDORUS zprávy
Dnes je neděle, 14. července 2024    
Přihlásit se | RegistraceNejnovější:
Z domova
Ze světa
Z Vatikánu
Z episkopátu
Z diecéze
Z farnosti
Věda
Zpět Zpět
Souhrn údalosti prvního dne apoštolské cesty Benedikta XVI do USA Tiskni
čtvrtek, 17 dubna 2008, 23:32
Přidal: (Admin)
Svatý otec Benedikt XVI. začal dnes odpoledne pravou, více pastorační část své apoštolské cesty do Spojených státu. V plánu byly setkání s představiteli pěti amerických charitativních nadací, nešpory v Národní svatyně Neposkvrněného početí a setkání s americkými biskupy.

Papež s americkými biskupy
Papež s americkými biskupy
Radiovaticana.cz
Papežův den nejprve však začal oficiálním setkáním s americkým presidentem Georgem Bushem, který v uvodním slově ujistil papeže, že Amerika je otevřená na papežovo poslání a na Boha. "Potřebujeme tvého poslání" přidal ještě americký president.

V promluvě Benedikt XVI. probíral problematiku svobody, která v americké společnosti byla vždy spojena s morálním pořádkem opřeným na Bohu. Papež zdůraznil, že americké společenství nikdy se nebálo nechat inspirovat náboženskými názory.

Benedikt XVI. ukázal, že církev chce podporovat tvořeni světa hodného člověka. Upozornil také, že demokracie rozkvétá pouze tam, kde politici řídí se pravdou a morálními pravidly.

Během nešpor papež ocenil oddanost amerických katolíků Petrovu stolci a duchovní bohatství této církve. Ne bez uznání papež si všiml solidaritu Američanů s potřebujícími a zvláštní otevřenost na náboženství a víru v Boha, také ve veřejných projevech.

Další otázkou byla problematika sekularizace. Papež rozhodně odmítl tvrzení, že víra je soukromou záležitosti a zdůraznil nutnost integritu vyznávané víry se způsobem jednání v každodenním životu.

Papež nezapomněl i na problém sexuálního zneužívání nezletilých katolickými duchovními. Ve své promluvě řekl: "Právem dáváte přednost projevům soucitu a podpory obětem: máte odpovědnost, svěřenou Bohem, jakožto pastýři obvazovat rány zapříčiněné každým zneužitím důvěry, pomáhat při léčení, prosazovat smíření a přistupovat s láskyplnou starostí k těm, kteří byli vážně poškozeni. Reakce na tyto případy nebyla snadná a, jak ukázal předseda vaší biskupské konference, někdy byla špatně podána. Nyní, když byly rozměr a závažnost problému pochopeny jasněji, jste mohli přijmout adekvátnější nápravná a disciplinární opatření a vytvořit bezpečné prostředí, které nabízí větší ochranu mladým lidem."

Dále dle papeže problém sexuálního zneužívání mladistvých měl by být chápán i v širším kontextů „ušetření dětem degradujících projevů a vulgárních manipulací sexuality“ a nutnosti vychovávání děti "v autentických morálních hodnotách".

Závěrečnou pasáž poselství k americkým biskupům Papež věnoval vztahu biskupů a jejich kléru.

"V tomto okamžiku je nezbytnou součástí vašeho poslání posilovat vztahy ke svým kněžím, zejména tehdy, pokud v důsledku krize došlo k napětí mezi kněžími a biskupy. Je důležité projevovat i nadále ve vztahu k nim starost, podporu a vedení skrze svůj příklad. Takto jim zajisté pomůžete setkat se s živým Bohem a nasměrujete je k oné naději, která proměňuje život, jak o tom mluví evangelium. Budete-li žít způsobem, který vás úzce připodobňuje Kristu, Dobrému pastýři vydávajícímu život za své ovce, budete inspirovat své bratry kněze, aby se znovu dali do služeb svému stádci s velkorysostí, která charakterizovala Krista. Jasnější soustředěnost na připodobnění se Kristu svatostí života je právě tím, co potřebujeme, chceme-li jít dál."
Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Váše názory: Přidejte svůj komentář Číst vše (0)
Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se.
Přihlásit se:
Jméno: Heslo: Přihlásit se trvale!   
   Zaregistrujte se
K tomuto tématu nejsou žádné příspěvky. Váš může být první.

Rychlá navigace:

Doporučujeme:

Provozovatel:

© 2002-2015 Křesťanský Portál Svatého Isidora
Patrona Internetu a Internautů, ISSN 1803-1285
Vydavatel:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Šéfredaktor:
Tomasz Adam Kaniewski
Zástupce pro českou sekci:
Jakub Sowinski
Adresa redakce:
Redakce Isidorus.Net,
ul. Šafránice 555,
547 01 Náchod;
Bankovní spojení:
Poštovní spořitelna
221929497 / 0300
Projekt a zpracování:


Česká verze Wersja polska

0.03118801